| Ancutss30 a întrebat:

Care este sensul versului,, Vantul bate, frunza creste si voioasa lunca rade"-V.Alecsandri-Lunca din Mircesti? Dau Funda la cel mai bun raspuuuns. Si votuuri! Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| TinkerBell_3614 a răspuns:

Vasile Alecsandri a scris o serie de pasteluri, aceasta poezie face parte din acestea.El face o legatura dintre om-natura, o tema des abordata la el si la Eminescu.Atribuie prin figuri de stil calitatzi omenesti, precum "luca ride","frunza creste".

| Bă_Alee_1992 a răspuns:

Versurile "Vantul bate, frunza creste si voioasa lunca rade" sugereaza o miscare continua care se desfasoara sub ochii privitorului!