| alexandrudominique a întrebat:

Care profil e mai bun dintre mate-info si științe sociale si de ce?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

La stiinte sociale este mult mai usor liceul dar o sa te chinui dupa daca nu esti exceptional, iar la mate-info este mai greu liceul dar o sa-ti fie ceva mai usor dupa ce termini.

Cererea de angajati in IT este foarte mare la momentul actual asa ca nu trebuie sa fii neaparat exceptional pentru a o duce binisor in IT. Unii au salarii si de 5 ori cat salariul mediu dar respectivii chiar stiu ce fac.

In cealalta parte poti sa reusesti insa trebuie sa fii extrem de bun (sau sa ai pile dar sa nu fim negativisti) pentru a ajunge sus.

Daca te consideri decent la matematica si iti doresti sa inveti sa faci programe atunci mergi la mate-info dar vezi ca facutul programelor nu este atat de distractiv pe cat suna laughing. Daca nu, atunci mergi la stiinte caci nu poti sa inveti ceva cu scarba.

| alexandrudominique explică (pentru RainmakerX):

Eu fac programare din clasa a 4-a gen fac meditatii dar la mate nu pot spune ca sunt de 10 si de asta imi e frica de mate-info

| RainmakerX a răspuns (pentru alexandrudominique):

In cazul de fata as alege mate-info. Ai un avantaj mare fata de cei care vad abia acum informatica.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ăla care ți se potrivește e cel mai bun. Nu știi ce vrei?

| Andresso a răspuns:

Du-te la mate info, ca acolo inveti calumea, chiar daca va fi un pic mai greu, la facultate vei fi primul, o sa fie floare la ureche, mai ales anul 1. Crede-ma.