| Siracuzia a întrebat:

Care sunt primele semne ale menstruatiei? Am 13 ani si cred ca mi-a venit.Cine ma scapa de indoieli?

Răspuns Câştigător
| Sandra_2458 a răspuns:

Ciclul menstrual apare din ce in ce mai repede, deseori de la varsta de 10 ani. Dar media se situeaza in jurul varstei de 13 ani. Fiecare fata are ciclul diferit, uneori mai abundent si mai lung, alteori scurte si discrete. Ca uneori inseamna sa o doara putin burtica, dar ca asta nu inseamna ca nu-si poate vedea de treburile zilnice(daca sangele are uneori culoarea maronie, nu trebuie sa se sperie. Se intampla doar pentru ca s-a oxidat in contactul cu aerul)
Despre durere. De obicei primele cicluri menstruale nu sunt dureroase. De aceea multe fete sunt surprinse sa-si vada chilotii patati cu sange, mai ales ca nu se asteptau la asta. Trebuie sa stiti ca durerile pot aparea luni mai tarziu, cand ciclul devine regulat. Anumite dintre voi vor avea tensiune in sani, dureri de cap, dureri pelviene. Fara panica. Nu este nimic anormal. Pentru a usura aceste mici dureri, faceti o baie calda, care va va permite sa va relaxati si evitati sa purtati blugi prea stramti. Toate fetele care au ciclul nu iau pastile. Nu este o boala. Cu toate acestea, daca perioada de menstra este dureroasa, vorbiti cu medicul. Acesta va prescrie un antalgic si se va asigura ca totul este bine. Trebuie sa stiti ca aspirina este contraindicata caci ea fluidizeaza sangele, iar acest lucru duce la sangerari mai abundente.
Daca acest subiect te framanta, nu ezitata sa vorbesti despre el inca dinaintea evenimentului cu mama ta. Bineinteles, nu este intotdeauna usor sa abordati subiectul, dar trebuie sa stii ca sora mai mare sau o prietena mai mare poate sa iti dea mai multe detalii si sa iti explice. Sper ca acum esti lamurita

3 răspunsuri:
| ciufiXXXXXX a răspuns:

Pai daca ti-a venit inseamna ca te-ai patat pe chiloteitongue
uita-tetongue
funda?big grin

| Teoodora a răspuns (pentru ciufiXXXXXX):

Mmm... iti dai seama ca ti-a venit ciclul daca iti apar dureri minore si daca adesea ti se intampla sa vezi pete de sange pe lenjeria intima. La varsta ta este posibil sa ai ciclu menstrual. Stai linistita, o sa iti dai seama cand in fiecare luna o sa vezi asemenea pete.winking

| alexandravlog a răspuns:

Eu am 13 ani si nu mi-a venit ciclul si am lichid albicios pe slip stie cineva dc mi se micsoreaza sâni la frig? Dar dupa aia sunt la fel! trebuie sa ma îngrijoresc