| Maru07 a întrebat:

Care sunt proprietatile chimice si fizice a calciului?

2 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Ai aici tot ce iti trebuie: http://ro.wikipedia.org/wiki/Calciu

| Rallu_Raluca_1999 a răspuns:

Este un metal alb-argintiu, maleabil, cu densitatea 1, 55 g/cm si punct de topire 850 C.Raza atomica este mai mica decat a potasiului dar mai mare decat a celorlalte elemente din perioada a patra.Raza ionica Raza ionica este mai mare decat a potasiului dar mai mica decat a nemetalelor din perioada a patra. Energia de ionizare este mica, avand un caraceter metallic pronuntat.

Calciul are character metallic pronuntat, cedand cu usurinta cei doi electroni de pe stratul patru pentru a ajunge la configuratia electonica a argonului:Ca-2e=Ca.In seria de activitati a metalelro ocupa pozitia a doua dupa potasiu.Calciul are valenta 2 si numarul de oxidare(in combinatii) +2. Acestea sunt fizice. La proprietati chimice intra reactia lui cu Oxigenul( 2Ca+O2=2CaO), apa(Ca+ 2H2O= Ca(OH)2+H2), acizii( Ca+H2SO4= CaSO4+ H2) si cadn substitue un al metal din compusi( Ca+ CuSO4=CaSO4+ Cu)