| ingerasmotat a întrebat:

Cariera militara (ofiter) sau avocat? Nu stiu ce sa aleg pe viitor. imi plac ambele variate si diferentele intre ele sunt enorme.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai bine avocat. Militar (ofiter) am fost eu si cu ce m-am ales? Cu un apartament cumparat in rate?

| ingerasmotat explică (pentru Salontanul):

Stiam ca viata nu e usoara in armata cel putin la inceput. dar dupa ce termini academia ai un salar decent ti se asigura mai multe avantaje. sau cel putin asa se spune. si ar mai fi si varsta de pensionare mult mai devreme.

| Salontanul a răspuns (pentru ingerasmotat):

Si cu libertatea de miscare? Ca avocat poti sa-ti platesti o pensie privata si te doare in spit. Poti sa iesi la pensie cand vrei. Ca miltar iesi la 55 de ani si mai ai doar 10 ani pana la pensia normala. Si care-i avantajul? Ca ai haine militare? Pe vremea mea n-au fost astfel de posibilitati. Avocatul avea un salariu si gata. Daca-l prindea ca ia spaga intra la inchisoare. Acum incaseaza 10 lei cu chitanta si 1000 fara si nu-l intreaba nimeni.

| OnuOnulică a răspuns:

Alege o carieră militară.

| TheRealDaniel a răspuns:

Avocat, asta a fost visul meu de mic... si va ramane din pacate un vis, insa vad ca tu ai ambitie. Succes in a deveni ceea ce-ti doresti, dar important este sa faci ce-ti doresti tu nu ce spunem noi.

| ingerasmotat explică (pentru TheRealDaniel):

Multumesc de sfat. si apropo. niciodata nu e prea tarziu. poti incerca sa faci dreptul poate iei un loc la buget si daca te tii de invatat ajungi. nimic nu e imposibil

| TheRealDaniel a răspuns (pentru ingerasmotat):

Sunt constient de asta dar sunt probleme care au intervenit in decursul timpului. eu am sa incerc din toate puterile sa obtin ceea ce vreau desi nu sunt ambitios, tu esti, sunt mai mult ca sigur ca vei reusi ce iti vei propune. Bafta in tot si toate.

| Piticoot18 a răspuns:

Eu nu te sfatuiesc sa alegi avocatura si iti spun si de ce.Din ce in ce mai multi oameni aleg sa se faca avocati...chiar daca este o meserie banoasa, este nevoie sa te afirmi sa ai "clienti"..multa munca si ce sa faci cand 40% din Romania sunt avocatilaughing totii romanii fac dreptul.