| ShikariLorri a întrebat:

Cat de eficienta este extragerea punctelor negre la salon? Cum procedeaza cosmeticiana?

1 răspuns:
| DeEuTzA_3862 a răspuns:

Va recomand urmatorii pasi:
- demachiat total (pentru. tenuri grase sau cu probleme mai potrivit ar fi utilizarea Nu a demachiantelor grase ci a gelurilor de spalare; exista la Body Shop un gel de spalare/demachiere pe baza de alge excelent);
- lotiune tonica fara alcool (pentru ten cu probleme de seboree si comedoane exista din aceeasi gama de la Body Shop); sau, lotiunea tonica de la Garnier/L'Oreal pentru ten acneic (dar contine alcool);
- stat la abur aprox. 20-30 minute pentru deschiderea porilor (infuzie de ceai, de preferat musetel, deasupra careia se expune fata, dupa ce in prealabil v-ati pus un prosop in cap pentru a nu lasa aburii sa iasa in afara);
- incercat scoaterea comedoanelor prin presare USOARA! cu virfurile degetelor protejate de un servetel cosmetic; la cele care se incapatineaza sa nu iasa NU INSISTATI; lasati-le pentru alta data, nu veti reusi decit sa va faceti niste semne oribile pe fata;
- dupa scoaterea comedoanelor, reveniti cu lotiunea tonica;
- apoi aplicati-va pe fata o masca de gomaj (cea de la Gerovital este minunata), care se indeparteaza dupa 15 min. prin usoare miscari circulare; apoi se clateste din abundenta cu apa;
- ultimul pas: aplicarea unei masti regenerante/nutritive sau hidratante, tot de la Gerovital, care se indeparteaza cu apa calduta dupa 10 min.; sunt niste masti impecabile, si care nici nu costa o avere; este vorba de marca clasica de Gerovital care se gaseste peste tot.
Ca sfat general, trebuie sa stiti ca si tenurile grase sau acneice au nevoie de crema, care, in principiu trebuie sa fie mai putin grasa, dar hidratanta si, OBLIGATORIU, sa aiba factor de protectie de cel putin 10 (f. bune cremele de la Vichy.