| anixxzyc a întrebat:

Cat de greu este sa inveti spaniola?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spaniola nu-i grea deloc, fiind tot o limba latina, la fel de usoara ca si italiana.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Îmi amintesc că îmi venise fantezia să învăț spaniola prin vara lui 2019. Deși nu am terminat de învățat, pot spune că e o limbă chiar frumoasă, prezintă similarități cu limba română și, dacă vrei, o poți învăța ușor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe similaritati cu romana, nu are nici un accent greoi (cum ar fi franceza), suna si sublim asa, fonic. Cate melodii frumoase s-au facut in soaniola. Si cultura si traditiile lor m-a incantat.
M-a apucat si pe mine la un moment dat sa o invat, dar nu am avut motivatie si m-am lasat.
Macar stiu sa spun in spaniola ca am nevoie să ma duc la posta si ca vreau sa merg in parc laughing
Dar, daca ai ambitie, iti recomand, e una dintre limbile mele preferate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Este foarte usor sa invei limba spaniola.
De ce?
In primul rand pentru ca este o limba latina.
In al doilea rand pentru ca este o limba accesibila, telenovelele spaniole sunt foarte populare in ziua de azi, foarte difuzate la tv si deci este si acesta un mijloc de a invata spaniola, as zice cel mai usor mijloc.
Tutorialele si lectiile online de pe Youtube sunt disponibile oricui.
Limba spaniola este vorbita in foarte multe tari din jurul lumii iar Romania are o adevarata comunitate de romani in Spania, asa ca daca planuiesti sa ajungi in Spania cu siguranta vei gasi cu cine sa practici conversatia.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Mie mi se pare mai ușoară franceza, dar și spaniola se presupune că face parte din aceași categorie de limbi că și română (romanică ). Deci nu ar trebui să fie atât de greu, în ciuda faptului că pentru unele persoane e imposibilă învățarea unei limbi străine fluent. Maica'mea a muncit câteva luni pe acolo la plantațiile de căpșuni și deja știe să traducă de pe ambalaje, e și asta ceva. Dar, nu se rezumă doar la atât e partea de gramatică, verbe, accent și multe altele.