| Alien a întrebat:

Cati ani au terecut de cand a creat Dumnezeu pamantul?

19 răspunsuri:
| irinelu_9484 a răspuns:

Foartee multi...big grinbig grinbig grin

| nutzu' a răspuns:

Multi...

| Alien explică:

Multi stiu, dar cati?

| Andreeagen a răspuns:

Oare... El l-a creat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamantul are milioane de ani, biblia spune ca are 2000. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa biblie am fi in anul 7 mii 5 sute si cateva zeci de ani de la facerea lumii.si 2010 de la Hristos

| alecs871 a răspuns:

Hm, buna intrebare. Pai cam acum15-17 miliarde de ani a avut loc big-bang-ul cand s-a format si galaxia noastra, Calea Lactee. Ulterior, dupa aproximativ 10 miliarde de ani au aparut si planetele incandescente; cam acum 4 miliarde de ani Pamantul a inceput sa se raceasca, a ajuns pe la 700-800 de crade celsius moment in care s-a format si atmosfera, atunci era bogata in dioxid de carbon; acum 3, 5 miliarde de ani a scazut temperatura planetei pana la 100 de grade fapt ce a dus la condensarea apei, aparand hidrosfera si circuitul apei in natura; 3 miliarde de ani in urma apar procariotele, si ulterior diversificarea organismelor vii, formarea biosferei; cu 2, 6 miliarde de ani in urma apare si oxigenul, produs pentru prima data de alge; 500 mil de ani in trecut organismele ajung la o mare diversificare; 250 mil de ani in urma apar primele plante terestre; in perioada 250-65 mil de ani in urma apar animalele, primele fiind reptilele, in special dinozaurii, care dispar impreuna cu alte grupe de animale la sfarsitul Cretacicului. Acum 65 de mil de ani si pana in prezent angiospermele si mamiferele ajung la maxima dezvoltare, perioada in care apare si omul.

| Alien explică:

Dinozaurii au trait cu milioane de ani in urma. Potrivit evolutionistilor, dinozaurii au ‘stapanit Pamantul’ timp de 140 milioane ani, disparand cu totii acum 65 milioane ani. Asta inseamna ca nu pe noi ne-a creat prima data?

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Ce mai conteaza? Uite ce a ajuns din creatia lui simpla si frumoasa.

| Alien explică:

In biblie scrie ca noi am fost primi nu dinozauri, ne minte Dumnezeu?

| Arthur a răspuns:

Pentru Dumnezeu standardele noastre de timp nu reprezinta nimic. Ceea ce pentru noi reprezinta o vesnicie, pentru Dumnezeu poate reprezenta o secunda. Omul a fost creat in ziua a sasea. Acele asa zise zile pentru noi oamnenii pot reprezenta zeci de mii sau milioane de ani.

| alecs871 a răspuns:

Mah, Dumnezeu nu minte, nu El a scris Biblia.

| c0rn3l1uss a răspuns:

Pamantul s-a format acum aproximativ 4, 57 miliarde (4, 57×109) de ani. tongue

| radu75 a răspuns:

Se spune chiar si-n biblie, pamantul a fost creeat la inceputuri. Nu stie nimeni cand au fost aceste 'inceputuri'. Dar pot sa ti spun ca omul stapaneste pamantul de circa 140. 000 de ani. Geologi spun ca planeta ar avea vreo 70-80 milioane de ani.

| fsdfdsfdsf a răspuns:

Destui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pamantul are aproximativ 6000 de ani conform bibliei.
dar nu veti gasiti scris asta deoarece anii acestia au fost calculati din generatie in generatie (dupa cum stiti biblia urmareste firul generatiilor pana la nasterea lui Isus spunand cat a trait de ex Avraam si cand s a nascut Isac), sau din profetiile facute in biblie!
cert e ca anii au fot calculati cu multa atentie si au sa u gasit aproximativ(cu cateva zeci de ani eroare) 4000 de ani pana la Isus!
Dar asta nu inseamna ca atat are pamantul, ci atat are de la caderea in pacat a lui Adam si a Evei din cate stiu... o sa ma interesez exact si sper sa imi amintesc sa va demonstrez si cum au fost calculati anii!
multi spun comform cercetatorilo pamantul are nustu cati ani!
ma intreb oare ce stiti voi de cercetatori cand spune ti asta!
sa u investit milioane si milioane pentru a demonstra anumite teorii si cand a zis unu ca pestele s a facut broasca asa a ramas!
in schimb stiti cat s a investit pentru a verifica erorile din tot amalgamu evolutionismului?
sunt printre savanti oameni de seama precum astronomi, arheologi.etc care cred in Dumnezeu cand fac toate cercetarile lor...si numarul lor nu e chiar mic! ce va face sa credeti ca cercetatorii au demonstrat nustu... din moment ce sustinatorii evolutionismului au colegi poate mai superiori ca ei care cred in Dumnezeu, dar nu asta e problema!
problema e ca suntem prea limitati in gandire noi oamenii din ziua de azi! acceptam tot ce se mediatizeaza fara sa ne punem intrebari!
suntem prea putini informati despre lumea in care traim... ce ma intristeaza e ca sunt atati de multi sustinatori ai unei anumite opinii fara a avea o informatie clara! credem din toata inima ca PSD-ul e cel mai bun, ca Basescu trebuie ales si suntem in stare sa omoram cand suntem contrazisi dar habar nu avem ce este in spatele politicii
ceea ce vedem si ce stim este doar ceea ce media ne ofera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

80. 00000000000 cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproximativ 6000 de ani dar asta dupa biblie...

| DianAnaid a răspuns:

Am vazut undeva caci scria ce va de genu asta :500000000