| Maryanmrn2000 a întrebat:

Ce are nasul meu de e asa stramb

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Singura persoana care iti poate spune de ce, este mama ta, sau persoana care te-a crescut!

| alessia5158 a răspuns:

Daca vei merge la un medic ORL-ist vei afla daca este vorba despre o deviatie a septului nazal/peretelui nazal (o lamela care trece prin mijlocul nasului si separa nara stanga de cea dreapta ). Lamela este formata din tesut osos(partea posterioara a acesteia) si din tesut cartilaginos(partea anterioara a acesteia).Din cauza ca testutul osos creste mai lent iar cel cartilaginos creste mai repede, aceasta lamela/perete se poate stramba si va devia de la linia de mijloc a nasului fie spre stanga, fie spre dreapta.Majoritatea oamenilor (80%) au o usoara deviatie a septului spre stanga sau spre dreapta! In cazul in care deviatia este prea mare si este insotita de infundarea nasului( omul este obligat sa respire pe gura ), atunci se impune operatia chirurgicala care are drept scop remodelarea septului.
O alta cauza a deviatiei septului nazal pot fi loviturile(traumatismele) nasului.In cazul unei traume, in sept se pot forma una sau mai multe fisuri. In procesul de vindecare a fisurilor se poate forma o cantitate excesiva de tesut cartilaginos, care face ca septul sa devieze in stanga sau in dreapta.