| Nousername a întrebat:

Ce carte imi recomandati? Prefer autori noi.
Ceva cu dragoste, crime, multa actiune, sange, suspans.happySa nu fie plicticoasa numai cu dragoste, ceva cu crime si sange si din astea.
As prefera fara vampiri.

Răspuns Câştigător
| Silvara a răspuns:

Buna. Ma bucur ca iti plac, uite aici niste carti pe care le-am citit si le iubesc :
Agatha Christie - Zece negri mititei.(Crede-ma ca am terminat-o intr-o singura zi, o sa te tina in suspans si nu o vei putea lasa din mana. Zece" Zece straini sunt atrasi de un misterios U. N. Owen, intr-o casa de pe o insula izolata, din apropierea Devon-ului. "Noua" in timpul cinei, un mesaj inregistrat ii acuza pe fiecare in parte de cate o crima, iar in final, in aceeasi seara, unul dintre oaspeti moare. "Opt " Rupti de lume din cauza unei furtuni violente si urmariti de versurile unei vechi poezii pentru copii, care numara descrescator de la zece la zero, oaspetii lui U. N. Owen incep, unul cate unul, sa moara. "Sapte " Care dintre ei este criminalul? Oare va supravietui cineva?)
Agatha Christie - O crima anuntata(Geniala carte, imaginatia autoarei a fost extraordinara! Locuitorii din Chipping Cleghorn sunt şocaţi de anunţul apărut în gazeta locală în care se spune sec: "Este anunţată o crimă care va avea loc vineri, 29 octombrie, la ora 18. 30, la Little Paddocks". E oare o glumă copilărească? O invitaţie la o petrecere-surpriză? Sau o farsă menită să o îngrozească pe Letitia Blacklock, proprietara de la Little Paddock? La ora stabilită, prietenii Letitiei, adunaţi la reşedinţa acesteia, constată că anunţul nu a fost o simplă glumă căci luminile se sting şi are loc, într-adevăr, o crimă... iar Miss Marple nu poate să reziste tentaţiei de a face propria investigaţie, prin propriile metode.)
Agatha Christie - Intalnire cu moartea ("Pe fundalul măreţelor stânci roşii de la Petra, asemenea unui Buddha dizgraţios, stă trupul lipsit de viaţă al doamnei Boynton. Hercule Poirot nu se întreabă cine a comis crima, ci oare cine NU ar fi avut motive să dorească? Moartea bătrânei, căci, într-adevăr, doamna Boynton este cea mai detestabilă fiinţă pe care detectivul a întâlnit-o vreodată. Având la dispoziţie numai 24 de ore ca să rezolve misterul, Poirot îşi aminteşte o remarcă pe care o surprinsese întâmplător într-un hotel din Ierusalim.")
Agatha Christie - O supradoza de moarte(Ce motiv ar fi avut un dentist liniştit ca dr. Morley să se sinucidă? Nu avea dificultăţi cu banii, încurcături sentimentale sau probleme emoţionale. Avea însă programată o întâlnire cu Hercule Poirot, care nu este deloc convins de povestea cu sinuciderea.Prin urmare, detectivul începe să-i interogheze pe pacienţii, partenerii şi prietenii bunului doctor şi în minte începe să-i încolţească bănuiala că era probabil ca doctorul Morley să fi fost victima unui ucigaş. Şi nu fusese primul...)
Agatha Christie - Martorul mut.(La inceput, Hercule Poirot considera epistola trimisa de domnisoara Emily Arundell destul de tipica – un apel dramatic si oarecum isteric la ajutor, care sa fie oferit cu mare discretie. Insa ceea ce starneste interesul micutului detectiv este faptul ca scrisoarea a fost datata cu doua luni inainte de primirea ei. Cine ar astepta atat de mult ca sa trimita o pledoarie de viata si de moarte? O vizita facuta la mosia domnisoarei Emily ii dezvaluie faptul ca bogata stapana de la Littlegreen House a murit de ceva vreme, lasand in urma un testament aprig contestat si o haita de mostenitori, toti avand motive pentru a infaptui crima. Ceea ce doreste Poirot sa descopere este cine a pus scrisoarea la posta. Si, mai ales, de ce atat de tarziu? "O poveste remarcabila, in maniera inegalabilei Agatha Christie." - Herald Tribune )
Agatha Christie - Crima din Orient Express (Imediat după miezul nopţii, o puternică furtună de zăpadă opreşte brusc faimosul Orient Express. Luxosul tren are surprinzător de mulţi pasageri pentru această perioadă a anului. Însă dimineaţa, unul dintre călători nu-şi mai face apariţia un american este găsit mort în compartiment, înjunghiat de douăsprezece ori, cu uşa compartimentului încuiată pe dinăuntru... În încercarea de a dezlega misterul, Hercule Poirot găseşte tot felul de indicii false, menite să-l abată de la descoperirea criminalului. Deznodământul dramatic va aduce însă nu una, ci două soluţii ale crimei, ambele, la fel de acceptabile)
Agatha Christie - Cadavrul din biblioteca ( E ora 7 dimineaţa şi familia Bantry nu este deloc pregătită să facă faţă şocului care o aşteaptă. În propria bibliotecă este găsit cadavrul unei tinere, îmbrăcate cu rochie de seară şi machiate ca pentru o petrecere. Însă cine e femeia? Cum a ajuns acolo? Şi ce legatură are cu o altă tânără ale cărei rămăşiţe carbonizate sunt descoperite mai târziu într-o carieră abandonată? Alarmată, familia Bantry o invită pe Jane Marple să rezolve misterul, înainte ca bârfele să ţeasă un păienjeniş de supoziţii care să ascundă pentru totdeauna adevărul)
(Sincer, iti recomand toate cartile de Agatha Christie!)
Si inca una foarte frumoasa si geniala :Rodica Ojog-Brasoveanu - Cianura pentru un suras.
Sper sa iti placa! Un an nou fericit! Pa-pa!

2 răspunsuri:
| Rustin a răspuns:

Hmpf...romeo si julieta are si bataie si futaiuri tot ce vrei

| rrarres a răspuns:

De veghe in lanul de secara
Fundita?big grin