| Larysa13 a întrebat:

Ce credeti despre acel fenomen emo?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

In primul rand am sa-ti dau o definitie corecta a ceea ce inseamna EMO:
Emo (scurtarea initiala pentru emocore, ea insasi fiind o prescurtare de la "emotional hardcore", acum, de de fel, fiind o abreviere de "emotional") acum este un termen larg utilizat pentru a descrie aproape orice forma de rock alternativ chitara-driven, care exprima emotii dincolo de paleta punk traditional-emotional limitat- de alienare si furie. De asemenea, este folosit pentru a descrie fanii de acest gen, cel mai frecvent adolescenti. (Emo Kid).
Primul termen "emocore" a intrat in folosinta in jurul anului 1985, si a fost folosit pentru a descrie anumite trupe, in scena hardcore Washington DC, care, spre consternarea mare de puristi hardcore, au inceput introducerea unor teme foarte ne-punk emotionale in muzica lor, inclusiv tristete, speranta, compasiune si chiar dragoste. Doua trupe au fost astfel creditate cu adevarat,ca trupe de emocore - Rites of Spring si Embrace.
Recent, ca emo-a taiat drumul sau în constiinta publica, non-fanii genului (si chiar unii fani ironici) au luat drept utilizarea termenului ca pe o insultă condescendenta, reprezentand stereotipul de adolescent Angst-plin si prea-dramatic. Exemplele includ " copil emo,inveselit" sau "nu-i da atentie, e doar un emo."
La noi, tinerii emo nu sunt deloc veritabili, sunt doar o copie ieftina a unei imagini standard care se presupune a fi emo. Si majoritatea nu sunt decat o copie palida si de prost gust.
Nu mi se pare nimic fascinant in a te imbraca la fel si sa ai o atitudine la fel, pe scurt sa fii la fel ca prietenii tai, pentru ca este ceva cool.
Emo aparuti de curand, de peste noapte, sunt niste persoane sterse care asculta melodii romantice, melodii rock depresive.Starea lor de depresie este data de melodiile cu care se identifica cel mai mult si care rare ori sunt melodii cu un mesaj pozitiv sa zic asa si se imbraca in combinati de culori complementare... negru-alb, rosu-verde.Intotdeauna au culori care se contrastante. Sunt niste persoane care au o impresie denaturata a realitati,care au nevoie disperata de atentie si nu stiu cum sa o capete decat impunandu-si sa fie depresivi.
Acestia sunt influentati de prieteni, anturaj, poate chiar de ceea ce vad la tv, idoli, moda, Ei sunt exagerat de sensibili si considera ca probleme cum au ei nu are nimeni.
Am sa-ti redau confesiunea unei fete, care a fost emo:"Mi-am adus aminte de mine pe la 13 ani, cand parintii au divortat, mama era plecata tocmai cand aveam mai mare nevoie, nu vroiam sa raman in custodia tatalui [la care am ramas pana la urma] pentru ca eu vroiam [ca orice fata, probabil] sa stau cu mama, iar tata, nervos ca nu ma poate convinge ca mama nu vrea sa ne creasca, tipa, ma batea etc si uite asa am luat-o pe o carare gresita.Cum s-a intamplat asta? eram la scoala, intr-o pauza si pe sala era o tipa [care se vroia din bransa asta, a satanistilor] cam trista si copila fiind am intrebat-o ce are si am incercat sa o ajut.Nestiind prea bine ca satanismul e ceva rau, si compania ei imi facea bine la acel moment, am pornit pe un drum gresit.Mergeam cu grupul in locuri frecventate de ei, imi amintesc ca imi taiam pielea de pe mana si de pe picioare cu lama si multe chestii de genu...la momentul respectiv asta ma consola, ma rupea de lumea reala si aveam mare nevoie de asta...nu judecati pentru ca nu stiti prin ce am trecut insa ii inteleg pe acesti copii emo si daca starile astea nu sunt impuse de ei, ci vin de undeva din afara da, chiar au probleme ce au nevoie urgenta de rezolvare pentru ca si eu am fost oprita de multe ori de la sinucidere, tot la acea varsta pentru ca eram intr-o depresie continua, acasa nu vroiam sa mai vin stiind ca urmeaza certuri si tot asa.
E trist, si e si mai trist cand toate astea se termina cu un deces asa ca ar trebui sa va uitati bine la cei din jur si sa nu-i blamati pentru ca sunt persoane care chiar au nevoie de ajutor!
Aceasta fata confunda emo cu satanismul. Sunt doua lucruri total opuse.
La noi in tara exista doar stilul de muzica si cel vestimentar EMO-restul, nu este decat adaptarea fiecaruia la acest stil de muzica, care a devenit si un stil de viata.

6 răspunsuri:
| Miina a răspuns:

Jalnic.
Erau cativa si acum sunt mai multi pentru. ca-i la modaoh go on.
Unii nici nu stiu ce inseamna acest cuvant sau de unde se trage dar ei spun ca sunt emo.
N-am nimic cu ei dar deja e prea de tot sa te omori ca ti-a spus nu stiu cine ca esti prost, urat, etc.
Asta e parerea meabatting eyelashes.

| andreeutzaa a răspuns:

Pff.Ce mentalitate au romanii.Ca de obicei ii bagam pe toti in aceeasi oala! Eu la inceput vreau sa zic ca nu sunt emo.Emo nu este un sinonim de a fi trist si a-ti taia venele.Pentru multe persoane este doar o moda, un gust, si datorita faptului ca suntem intr-o tara democratica fiecare are dreptul sa isi traiasca stilul de viata.Eu am prieteni emo si pot sa spun ca sunt niste persoane superbe, sunt foarte profunde si nu sunt deloc superficiale.Aceasta moda, nu fenomen(e cam urat de zis) este ca un fel de revolutie in liniste impotriva unei societati bazate pe aparente.Acum toti se bazeaza pe latura exterioara a unei persoane, ele vor ca tu sa ajungi sa le cunosti ca persoane.Majoritatea sunt adolescenti care totusi au avut o viata mai complicata si s-au gasit sa infrunte greutatiile de mici ceea ce ii face mai maturi.Eu cred ca in Romania mai ales acum se bazeaza totul pe estetica si de aia suntem si inchisi mintal si criticam dupa aparente fara sa incercam sa ne gandim: Cum e persoana lui/ei? Eu am plecat din tara de 4 ani si nu ma gandeam sa fim asa intoleranti la schimbari, la moduri diverse de a trai viata. Poate de aia suntem si asa inapoi cu multe fata de alte tari, si ar cam trebui sa ne trezim.

| ZEU93 a răspuns:

E pe terminate big grin

| WyvernSky a răspuns:

Emo...Mereu numai emo si nici nu pot sa pronunt cuvantul acesta.nu mai vreau...laughing

| micutzsha a răspuns:

Emo e mai mult un fel de "joaca" pentru ca toti cei care sunt emo au patit ceva adica le-a murit parinti.sunt orfani.etc sau se considera emo si nu sunt. daca ai o frizura emo(ca mine) asta nu inseamna ca esti si in + emo nu inseamna sa iti tai venele si sa te droghezi cum cred altiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni tristi, distrusi din punct de vedere psihic, care stau izolati, fara prieteni...Mi se pare o prostie (e doar parerea mea.).