| Căpșuuu a întrebat:

Ce datorii are un europarlamentar sau ce ar trebui sa faca pentru tara sa? ofer funda...big grin

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te duci la biblioteca centrală și citești dreptul comunitar, acolo găsești tot ce te interesează și o completare pe www.referate.ro
Pa, pa.

| chrystyna a răspuns:

Nu stiu ce datorii au europarlamentarii. Dar in Ro, nu le mai stie nimeni, sau cel putin ei nici nu cred ca au vreo datorie fata de tara sau oameni. Cert e ca ce pun in practica sunt:nesimtirea fara limite, se lasa filmati in timp ce dorm sau se scarpina in...nas,pe banii nostri, apoi lenea fara precedent, coruptia, dezinteresul si multeeeee altele.Asta e, doar traim in Romania. Daca nu ei fac de astea( ca isi permit), atunci cine? In rest, tari civilizate, oameni mai emancipati.Chiar daca fura si aia, macar o fac subtil, cu perdea, si mai ajuta si oamenii din tarile lor.La noi, pe fata.Numai exista lege pentru ei.

| stresu a răspuns:

Europarlamentarii sunt grupati in grupuri politice in functie de partidul din care faceau parte acasa (liberali, populari, socialisti, verzi, etc) dar pot fi si independenti.
In cadrul parlamentului european se discuta proiectele de lege venite de la comisia europeana, asa ca parlamentarii, inclusiv ai nostri, iau cuvantul (sau nu) si discuta, urmand ca apoi sa voteze. In functie de inclinatiile politice, aria de expertiza, etc, europarlamentarii ar trebui sa voteze proiecte de lege care sa aiba avantaje pentru toata Uniunea, nu neaparat pentru tara lor, ca se gandeste la nivel macro.
Acum trecand de partea roz si tehnica, nu se intampla asa. interesul pentru alegerile europarlamentare tinde spre 0 ca putini stiu chiar ce face parlamentul UE (mai nou i s-au definit functiile), asa ca ajung diversi dubiosi acolo. S-a intamplat nu numai la noi ci si in Italia unde a ajuns nu stiu ce starleta si un dansator.
In plus si interesul europarlamentarilor tinde spre 0, ca multi nu isi doreau functia, ci au candidat doar dupa ce au esuat pe plan national, sau ca plan de rezerva. Dar ma rog. au salariu de 7000 de euro, li se rupe.
Asa ca e de multe ori diferenta intre ce ar trebui sa faca si ce fac de fapt e mare. Spor!

| marius5600 a răspuns:

Aceleasi ca ale parlamentarilor autohtoni adica sa doarma si poate sa mai fure daca le pica ceva de pleasca. Oricum noi suntem reprezentati FOARTE bine, ca mai bine de atat se moare.