| sweetchocolate a întrebat:

Ce e aia ACTA? Peste tot am auzit, am vazut si pe facebook. Explicati-mi la ce se refera mai exact. big grin Nu cu termeni stintificilaughing

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

ACTA este, deocamdata, doar un document care "ameninta" confidentialitatea informatiilor de pe Internet. Acest acord a fost semnat de 22 de state ale UE (printre care si Romania).
Potrivit Parlamentului European, scopul acestui tratat este de a consolida respectarea drepturilor de proprietate intelectuala, inclusiv online, si de a combate contrafacerea si pirateria pentru bunuri precum haine de lux, muzica si filme.
ACTA reprezinta o amenintare la dreptul la libera exprimare si accesul la cultura, deoarece, printre altele, incurajeaza companiile private sa isi urmareasca angajatii pe internet, intr-un demers similar politiei.
ACTA ameninta spatiul privat si confidentialitatea, deoarece orice provider de Internet va fi obligat sa urmareasca fiecare miscare a user-ilor.
Mai multe detalii aici http://stirileprotv.ro/......netul.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici explicat foarte bine ce este http://www.youtube.com/watch?v=yn7-umK6wUs
Este un o lege care nu te mai lasa sa scoti filme muzica orice fisier care este protejat de drepturile de autor si pentru care nu ai platit, de asemenea nu poti pune nici tu muzica pe net pentru ca poti fi amendat si arestat pentru incalcarea drepturilor de autor!
STOP ACTA!

| ale290200 a răspuns:

Daca descarci ceva de pe net si nu e al tau propriu si personal, sau daca iti faci poza si in spatele tau e un poster, sau o cutie de rama poti fi amendata sau alte chestii.happy