| Bubuu a întrebat:

Ce este "robotzi"? Tot aud la toata lumea ca nu stiu ce replica e din robotzi. Unde se vizioneaza?

Răspuns Câştigător
| GemPanda a răspuns:

RObotzi este un serial românesc de desene animate creat de creativemonkeyz.com care apare săptămânal (în fiecare joi) și are ca personaje principale 2 roboți: MO și F.O.C.A, primii roboți de talie mică produși în România, a căror perioadă de glorie s-a încheiat odată cu apariția primilor robotzi de talie mare. Aceștia au rămas într-un depozit al Institutului Național de Robotică de a cărui bună funcționare trebuie să se asigure.[2]
Serialul a debutat la data de 20 ianuarie 2011. Durata aproximativă a episoadelor este de 2-3 minute. Până în prezent există 16 episoade (dintre care 13 sunt episoade propriu-zise ale seriei, episodul 0 considerat episodul pilot și o ediție specială de 1 aprilie), pe parcursul cărora se folosesc adesea cuvinte și expresii vulgare (deseori cenzurate)
Personajele sunt:
MO (numele vine de la o formulă de adresare specifică ardelenilor: „ce faci mo"?). Este unul din personajele principale din serial. Este burtos și de culoare maro-portocalie pentru că a ruginit din cauza alcoolului[5], mai înalt decât F.O.C.A. și se deplasează pe o singură roată cu spițe. De obicei apare în partea stângă și nu este prea inteligent. Are o atracție „magnetică" pentru alcool și folosește un limbaj vulgar atunci când se enervează, lucru cel mai bine observat în episodul 4, "Bilos", atunci când nu se oprea din înjurat, după ce era cât pe ce să fie lovit de o sfera misterioasă din spațiu. Acesta are mai multe replici decât F.O.C.A; de exemplu, în episodul 3 "Prieten", F.O.C.A nu apare în secvența în care MO vorbește cu Wall-E.
F.O.C.A: (abreviere de la :„Fabricat Original Cu Aluminiu") Este celălalt protagonist, mai evoluat decât MO din punct de vedere intelectual și tehnologic. Nu vorbește mult și este educat. În doar puține episoade nu îi este luat în serios rolul, dar în general M.O. este doar după cuvântul lui F.O.C.A. Este mai robust, de culoare cerului înainte de răsărit și stă în partea dreaptă. El este prietenul cel mai bun al lui MO, deși îl numește de cele mai multe ori pe acesta rasist, atunci când rostește cuvinte care pot fi considerate a fi aluzii la persoanele de etnie rroma (cuvinte precum rom sau cioara) sau mediocru, o modalitate indirectă, mai fină și mai puțin jignitoare de a-l numi prost sau incult. Dă dovadă de inteligență și este calm[6], enervându-se doar când Awsometrone îi transmite că îl domină din punct de vedere intelectual.
[modificare]Episodice
Awesometron (S01Ep5.Intrus) este un robot al viitorului venit să-i înlocuiască pe cei doi roboți, dar cu toate că MO și F.O.C.A. sunt mai înapoiați tehnologic decât el, reușeșc totuși să-l învingă și să rămână stăpâni în depozit.
Wall-E (S01Ep3.Prieten) este protagonistul din filmul de animație cu același nume devine personaj secundar, dar fără voce.
MOna (S01Ep6.Paralele) este varianta lui M.O. din universul paralel al "roboatelor". Este o roboțică egoistă, superficială și materialistă. Atunci când a câștigat la loterie, a refuzat să doneze banii sau măcar o parte din ei pentru sinistrați și/sau copii africani, deoarece a avut de gând să-și cumpere yahturi și să-și facă implanturi. Are prostul obicei de a înjura, precum MO.
Roboata F.O.C.A. (S01Ep6.Paralele) este varianta lui F.O.C.A. din universul paralel al "roboatelor". Cum era de asteptat, ea era la fel ca și corespondentul ei din dimensiunea binecunoscuților roboți, adică mai rațional și mai inteligent decât MOna. Ea a avut ideea de a dona banii câștigați de MOna.
Duhul lămpii fermecate (S01Ep9.Gin) le îndeplinește trei dorințe celor 2 roboți (una lui MO și două lui F.O.C.A.). A fost confundat cu un demon de către MO.
Dinozaurii MO și F.O.C.A. (S01Ep9.Gin) sunt versiunile preistorice ale lui MO și F.O.C.A.
Pufoșenia (S01Ep10.Pufoshenia) este un animăluț drăguț, apărut din întâmplare în depozit.
Creatura monstruoasă din subconștientul lui MO (S01Ep11.Psihic) l-a ademenit pe acesta cu o savarină, în timp ce era hipnotizat de F.O.C.A.
Partea demonica a lui MO (S01Ep11.Psihic) a vrut să-l taie pe MO în bucăți cu un cuțit, dar nu a reușit, pentru că robotul a ieșit din transă după ce F.O.C.A. a numărat până la 3.
Iepurașul de Paște (S01Ep13.Pascal) este prins în capcana lui MO, fiind confundat de acesta cu Renul lui Moș Crăciun
Moș Crăciun (S01Ep13.Pascal) a spart acoperișul depozitului și i-a atacat pe MO și F.O.C.A. cu mitraliera, pentru a-l elibera pe renul său metamorfozat în iepure, ținut ostatic în cușca lui MO.
Vânzătorul ambulant (S01Ep14.Dietatietorul) este cel care încearcă să-i convingă pe Mo și F.O.C.A să cumpere Dietatietorul.

5 răspunsuri:
| Miina a răspuns:

Buna.
"Robotzii" este un mini-serial de pe net foarte popular.
Il poti urmari pe http://creativemonkeyz.com/category/roboti/. Sper ca te-am ajutat. Fuunda?:o3

| Metthiaz a răspuns:

Este un mic serial lansat de Creative Monkeyz. In fiecare joi seara lanseaza cate un nou episod. Le poti viziona pe site-ul oficial. Episoadele sunt amuzante, dar putin vulgare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai crasa timpenie in ultimele 3 luni.