| Marrriaaa a întrebat:

Ce este un nr periodic simplu, periodic mixt si un nr finit de zecimale nenule? Help me!:* big hug Ditamai fundita :*

Răspuns Câştigător
| MaDaLyNa777 a răspuns:

Nu sunt un geniu al matematicii dar stiu si eu ceva. un nr periodic simplu este un nr cu virgula ex:15,(6457) adica cu paranteza imediat dupa virgula; iar un nr periodic mixt ex:27, 76(857) este un nr care are mai multe cifre dupa virgula dar inainte de paranteza. un nr finit adica este un nr care nu este periodic iar zecimale nenule inseamna cifrele de dupa virgula care sa nu fie egale cu 0. sper ca raspunsul meu sa iti fiede folos