| Lumy_6708 a întrebat:

Ce film si ce carte va place cel mai mult? happy Despre ce e vorba in ele?( pe scurt)?batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| AshuraElric a răspuns:

Păi, acum, de curând m-am uitat din nou (cred ca a patra oara)hee heela "Alexander"(varianta din 2004 în regia lui Oliver Stone)mi-a placut foarte mult...(am eu ceva cu filmele istorice de la o vreme)hee heeactorii au fost geniali:Colin Farrell (Alexandru), Angelina Jolie (Olympias), Jared Leto (Hephaistion)si cel mai important Anthony Hopkins (care juca în rolul unui filozof, cred ca Aristotel sau Ptolemybatting eyelashes). Cine a auzit de Alexandru Macedon cred ca stie despre ce e vorba în film, oricum... în acest film se pune accent mai mult pe "caracterul" bisexual al lui Alexandru si pe obsesiile sale care i-au adus moartea, despre lupte se vorbeste mai putin (chiar si acele putine scene au niste efecte speciale de o calitate extraordinara), Alexandru, cum bine stiti, mereu s-a considerat fiul lui Zeus, iar odata cu cucerirea Egiptului(ma rog, eliberarea lui)a primuit oficial acest titlu, revenind la film are o poveste extraordinara (captivanta), singurul personaj care nu mi-a placut a fost Filip(Val Kilmer)era distrus din punct de vedere fizic (sa-l vedeti pe Alexandru si veti întelege de ce nu se considera fiul lui)cred ca au dus faza cu "Fiul lui Zeus"la extrembatting eyelashespot spune cu sinceritate ca nu prea îl admir pe Filip al-doilea (poate îi recunosc contributia la acea "falanga macedoneana")dar în rest, etc.laughingAcum trebuie sa las sa iasa la suprafata FAN GIRL-alaughingdin mine:îi multumesc lui Oliver Stone ca ia oferit lui Alexandru niste generali în proportie de 70% tineribig grin(Hephaistion, Cassander etc.)sau poate nu prea m-am uitat dupa generali batrani si erau mai multilaughingsa speram ca nubig grinam eu ceva ca astia batrani, adica într-un razboi este necesar sa fi hiperactiv (iar ei nu prea par)nici Caesar nu intra la aceasta categorierolling on the floorcred ca te-am înebunit deja (efectul A.S.H.U.R.A.)rolling on the floorce sa-ti fac daca pui astfel de întrebari, ma simt obligata sa aprofundez asupra temeirolling on the floor
Acum cartea...rolling on the floorsingura care-mi vine acum în minte este "Deceptii"este o porcarie, dar mie îmi place ce pot sa zicrolling on the floorrolling on the floor

2 răspunsuri:
| Unique a răspuns:

Avatar, il sti cu totii.
200 de ani in viitor, Jake, un veteran de razboi paralizat, este adus impreuna cu alti pamanteni pe planeta Pandora. Aceasta este locuita de o rasa umanoida, Na’vi, o veche civilizatie deloc incantata de oaspeti. Jake si semenii sai trebuie sa lupte pentru a-si gasi locul pe luxurianta Pandora si intre timp tanarul se indragosteste de Neytiri, o localnica.Filmul Avatar este primul lungmetraj pentru marele ecran al lui James Cameron dupa cel mai profitabil film din toate timpurile, Titanic.

Si imi plac cartile Sandrei Brown
Sandra Brown, (născută în 1948 în Waco, Texas) este o scriitoare nord-americană.
Imaginea din oglinda e cartea mea preferata scrisa de ea

| ησ мυѕι¢✪ησ ℓιƒє a răspuns:

The Last Song :X:XE mult de zis, dar...:X

Scurtă Descriere:
Ronnie (Miley Cyrus, la primul ei rol in afara universului Hannah Montana) petrece câteva săptămâni alături de tatăl ei înstrăinat după divorţul părinţilor. Deşi viaţa lui Ronnie nu va fi deloc uşoară în noua ei casă, adolescenta îşi va da curând seama că sângele apă nu se face şi va descoperi, desigur, şi fiorii dragostei...

Dupa ce parintii ei Kim si Steve Miller au trecut printr-un divort urat, iar barbatul a plecat din New York pentru a locui in orasul Tybee Island din Georgia, adolescenta Veronica Ronnie Miller a ramas extrem de afectata si a refuzat sa-i mai vorbeasca tatalui sau. Desi canta la pian sub indrumarea lui Steve, el insusi pianist si profesor de muzica la Juilliard, rebela Ronnie a incetat sa mai exerseze la acest instrument si a preferat sa-si petreaca timpul distrandu-se cu prietenii. Atunci cand Kim Miller decide ca fiica ei trebuie sa plece in Georgia pentru a relua legatura cu tatal instrainat, Ronnie nu este deloc incantata si manifesta raceala si ostilitate in prezenta lui Steve, singurul lucru pe care il au in comun cei doi fiind pasiunea pentru muzica. In Tybee Island fata se indragosteste de atragatorul si popularul Will Blakelee si se impaca cu tatal ei, care este implicat in reconstructia unui vitraliu dintr-o biserica locala, opera de arta ce a fost distrusa intr-un incendiu.
Parerea ta?:X Noosh inca, dar sa mi-a zici dupa ce vezi filmu, daca vrei chiar pe internet :Xday dreaming