| iDeena a întrebat:

Ce functii ale organismului vor fi restabilite insuficient la persoanele care dorm doar trei ore - de la 24" pina la 3 dimineata?

De ce medicii dietologi recomanda ca masa de seara sa nu fie servita mai tirziu de ora 19" si sa nu fie copioasa? explica aceasta recomandare in baza bioritmurilor interne ale functiilor organismului ps funda

1 răspuns:
| ioanaisfetcu a răspuns:

Din cate stiu organismul se regenereaza in timpul somnului. Creierul are cel mai mult de castigat intrucat in timpul somnului se activeaza alte zone decat cele din timpul cat esti treaz. Apoi, somnul face ca majoritatea functiilor organismului sa se diminueze. Asta-i benefic pentru intreg corpul fizic. De aici provine si necesitatea ca ultima masa servita seara sa fie mai devreme si cu aport caloric mai mic. Seara trebuie consumate alimente usoare, usor digerabile, pentru a nu stresa organismul care are nevoie sa se gaseasca in repaos, sa se regenereze.