| Pisiiii a întrebat:

Ce inseamna ACTA? Nu vreau linkuri, explicati-mi calumea aici

6 răspunsuri:
| BlackAngel232001 a răspuns:

Colecție de documente, registre, condici privitoare la o anumită instituție, persoană sau problemă. – Cuv. lat. ÁCTA s.n.pl. 1. Colecție de documente, registre etc. privitoare la o anumită instituție, persoană sau problemă. 2. Titlu al unor periodice sau colecții de lucrări științifice, publicate de o societate sau de o instituție. ÁCTA s. n. pl. 1. colecție de documente, registre etc. 2. titlu al unor periodice, colecții de lucrări științifice publicate de o societate, de o instituție. (< lat. acta) fundita ca chiar e bun raspunsul l-am scris eu ca am cautat in dexul meu

| corolav a răspuns (pentru BlackAngel232001):

Conform celor înscrise în DEX tu ai dreptate.Considerîndu-l a fi un substantiv comun. Dar acest ACTA, despre care e vorba în întrebare, a primit răspunsuri corecte de la didutu, romy 01 și MaddyMădă. Vezi aceste răspunsuri. Sănătate!

| loredanalorena a răspuns:

ACTA=Acordul-Comercial-de-Combatere-a-Contrafacerii
-este un tratat comercial plurilateral a comertului cu produse contrafacute.
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| SVD a răspuns:

Stiu ca ai zis ca nu vrei linkuri, dar aici explica cel mai bine, pe intelesul tuturor: http://creativemonkeyz.com/roboti/robotzi-s02-ep-special-acta/ Vei intelege bine aici!

| didutu_6969 a răspuns:

Acordul comercial de combatere a contrafacerii (sau ACCC[1]; în engleză: Anti-Counterfeiting Trade Agreement, abreviat ACTA) este un tratat comercial plurilateral propus ca răspuns la „creșterea globală a comerțului cu bunuri contrafăcute și lucrări protejate de drepturi de autor".[2] Domeniul de aplicare al ACTA este larg, și include contrafacerea bunurilor fizice cît și „distribuirea prin internet și tehnologia informației".[3]
În octombrie 2007 Statele Unite, Comunitatea Europeană, Elveția și Japonia au anunțat că vor negocia ACTA. Mai mult, următoarele țări s-au alăturat negoceirilor: Australia, Coreea de Sud, Noua Zeelandă, Mexic, Iordania, Maroc, Singapore, Emiratele Arabe Unite și Canada.[3][4][5]
Negocierile ACTA au fost secrete pînă pe 22 mai 2008 cînd un document despre tratatul propus a fost publicat pe Wikileaks, iar în scurt timp și ziarele au scris despre negocierile secrete.
Din 23 august 2011, textul acordului se regăsește oficial pe site-ul Comisiei Europene. Acesta este disponibil în toate limbile oficiale ale Uniunii Europene și conține 51 de pagini. Titlul oficial al documentului este Acord comercial de combatere a contrafacerii între Uniunea Europeană și statele membre ale acesteia, Australia, Canada, Japonia, Republica Coreea, Statele Unite Mexicane, Regatul Maroc, Noua Zeelandă, Republica Singapore, Confederația Elvețiană și Statele Unite ale Americii.

| VladGangstaBoy a răspuns:

ACTA este o organizatie care vrea sa eradice pirateria de tot, dupa mine este o imensa porcarie, de exemplu daca esti intr-un cluc si te filmezi acolo si pe fundal e o anumita melodie vei primi amenda!