| Mwhahahaa a întrebat:

Ce inseamna: "au inertie"? Eu una nu stiu...si am scris despre asta la fizicalaughing si sunt fooarte curioasa sa vad ce inseamnabatting eyelashes mc. xoxokiss

Răspuns Câştigător
| alexdop21 a răspuns:

Uite de exemplu : tu ai intrebat despre inertie, si marea majoritatea a userilor care au raspuns din inertie au intrat pe google, au copiat ce scria acolo si ti-au dat un raspuns din inertie...
Acum ca sa intelegi mai clar care e treaba cu inertia : Gandeste-te la un autobuz care merge cu o viteza de 50 km\h, la un moment dat soferul autobuzului nu mai accelereaza si pune cutia de viteze la punctul neutru, autobuzul ala nu o sa se opreasca imediat cand acceleratia sa este eliberata, ci o sa mai parcurga o distanta pana cand se opreste de tot.
Simplu ca buna ziua.
Cu toate ca ti-am dat raspunsul asta sper din toata inima ca nu este pentru o tema, sau altceva.

11 răspunsuri:
| Mwhahahaa explică:

Alexdop21@ nu, nu este o tema...era o simpla curiozitate.nu cred ca ar da vreo profesoara tema cu intrebarea: "ce inseamna inertie?" ...intr-o lectie am dat peste cuvantul asta.si nedumerita... v-am cerut ajutorul vouabig grin sa ma lamureschappy
daca profa nu ne-a spus...thinking
si apropo... cei care au intrat in dex si au dat un simplu copy-paste asta nu e ajutor mah...asta puteam face si eu sa dau un search pe google si se rezolva, dar nu intelegeam absolut nimic...deci.multumesc frumos alexdop21 kiss am inteles pana la urma ce inseamna acest cuvand "inertie"big grin.
Fundaaaaaaaaaaaa

| papatukjatlekjulk a răspuns:

E vina profesoareai daca nu va explica pentru ca e un lucru foarte important in fizica.

Inerţia este proprietatea unui corp de a-şi peăstra starea de repaus sau de mişcare rectilinie uniformă atunci când asupra sa nu acţionează forţe externe.

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Alexdop21 sunt de acord cu tine!

| asko a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Iner%C5%A3ie_(fizic%C4%83)
INERŢÍE, inerţii, s. f. 1. (Fiz.) Proprietate a corpurilor de a-şi peăstra starea de repaus sau de mişcare în care se află atât timp cât nu sunt supuse acţiunii unei forţe exterioare. 2. Proprietate a unui sistem fizico-chimic sau tehnic de a reacţiona slab sau cu întârziere la acţiunea factorilor externi. 3. Fig. Tendinţa unei persoane sau a unei colectivităţi de a rămâne în repaus, în inactivitate; lipsă de energie, indolenţă, apatie. 4. (Med.; în sintagma) Inerţie uterină = lipsă de contracţie şi retractare a muşchiului uterin după naştere. – Din fr. inertie, lat. inertia.
http://www.sciencemonst
er.com/gravity_inertia.html
http://glazphysics.blogspot.com/2007/12/inertia-first-law-2.html
poate deschizi si cartea sa te lamuresti totusi

| alexdop21 a răspuns:

@costyn162 asta a facut si ea... si daca nu ar fi intrebat aici ce rost mai ar fi avut acest site... si daca stii sa ii dai un raspuns da-l dar daca nu... las-o in pace.

| alexdop21 a răspuns:

Draga mea andro. ootsa nu pentru funda am facut asta, si ma bucur ca ai inteles principiul inertiei, atata timp cat nu ai degand sa iti faci temele pe pielea noastra o sa primesti ajutor aici.

| costyn162 a răspuns:

Poti sa te lamuresti accesand internetul sau mai bine intreband profesoara si cerandu-i sa iti mai explice odata

| clawss a răspuns:

INERȚÍE, inerții, s. f. 1. (Fiz.) Proprietate a corpurilor de a-și peăstra starea de repaus sau de mișcare în care se află atât timp cât nu sunt supuse acțiunii unei forțe exterioare. 2. Proprietate a unui sistem fizico-chimic sau tehnic de a reacționa slab sau cu întârziere la acțiunea factorilor externi. 3. Fig. Tendința unei persoane sau a unei colectivități de a rămâne în repaus, în inactivitate; lipsă de energie, indolență, apatie. 4. (Med.; în sintagma) Inerție uterină = lipsă de contracție și retractare a mușchiului uterin după naștere. – Din fr. inertie, lat. inertia.

| smy a răspuns:

Inertia se refera la proprietatea unui corp de a-si pastra starea de miscare sau de repaus atunci cand asupra sa nu se actioneaza cu o forta. de exemplu daca un asupra unui corp se actioneaza cu o forta si acesta se deplaseaza cu o viteza v daca actiunea fortei inceteaza corpul nu se va opri imediat odata cu actiunea fortei ci va mai parcurge o distanta pana se va oprii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inertia e proprietatea prostiei umblatoare de a genera prostie, chiar si cand se transforma in inteligenta statica. Nici eu n-am inteles ce am vrut sa zic da' mno...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corpurile isi pastreaza starea de repaus sau miscare uniforma atat timp cat nu exista o actiune exterioara. de exemplu : cand o masina in miscare franeaza brusc, ai tendinta de a te duce in fata adica sa iti patrezi aceeasi stare ( miscarea )