| AngelCosmy a întrebat:

Ce inseamna culoare ochilor?

Răspuns Câştigător
| Crisu_7532 a răspuns:

Culoarea ochilor tai este o combinatie de gene intre culoarea ochilor parintilor tai. Daca tatal tau are ochii caprui si mama ta are ochii verzi, iar tu ai iesit cu ochii caprui, inseamna ca gena care codifica culoarea ochilor tatalui tau a fost dominanta iar gena mamei recesiva. Mai simplu, parintele de la care ai mostenit ochii a avut gena mai puternica. Asta este raspunsul stiintific pentru culoarea ochilor. Chestiile alea gen "ochii caprui fura inima oricui", "ochii verzi niciodata sa nu-i crezi" sunt aberatii. Nu pune botul la ele.

3 răspunsuri:
| condemnedAntagonist a răspuns:

Culoarea ochilor - verzi, caprui, albastri, grii, negrii etc...
tenta ochilor - de ex daca ai ochii caprui (caprui= maro) si tenta verde din anumite pozitii se vad reflexii verzi

| condemnedAntagonist a răspuns:

Imi dai si o funda pls?

| AngelCosmy explică:

Scuze Categoria