| Kimy_8371 a întrebat:

Ce inseamna cuvantul inhibitii?laughing)... voi ce inhibitii aveti?

2 răspunsuri:
| ArexuDeea a răspuns:

Proces fundamental al activitatii nervoase, opus excitatiei, care se manifesta prin diminuarea, franarea sau suprimarea efectelor excitatiei.

| monia a răspuns:

Poate inhibat.La "inhibit" n-am gasit in dex sau pe internet. Daca e ca mine intrebare de la sfarsit pusa de tine este gresita:"Voi ce inhibiti aveti?"

INHIBÁT, -Ă, inhibați, -te, adj. 1. (Despre acțiuni, procese fiziologice, reacții chimice etc.) Care este frânat, împiedicat, încetinit în desfășurare. 2. (Despre oameni) Care nu se manifestă spontan, care se abține; reținut. – V. inhiba.