| VulpeaDinUmbra a întrebat:

Ce inseamna daca cineva e asa tacut si nu vorbeste mai niciodata si spune ca o face pentru ca nu stie ce sa spuna, ca nu are ce spune? Adica e o problema asta are probleme cine e asa sau? Care e cauza?

6 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Sunt mai multe variante.
Fie acea persoana e introvertita din natura și așa e felul ei și nu e mare tragedie.
A doua varianta ar fi că persoana respectiva nu se potrivește în grupul in care se afla și prin urmare nu are ce discuta cu nimeni.
Cred că mai există și posibilitatea unei anxietăți sociale.

| magjeff a răspuns:

Depinde, face asa doar cu tine sau in general? Daca e in general, probabil e o persoana sfioasa sau inchisa. Daca e doar cu tine, poate nu e interesata in conversatiile voastre sau se simte plictisita cand e pe langa tine. Cea mai buna solutie e sa comunicati, intreaba persoana respectiva daca are ceva personal cu tine.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru magjeff):

In general, si e vorba despre mine, adica eu sunt asa. Si vorbesc foarte rar deci, pentru ca chiar nu am despre ce sa povestesc, adica nu imi trece nimic prin minte. Care e cauza? Si ce trebuie facut

| LordCristobal a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Să nu îți faci griji în privința asta.
Probabil iti ia mai mult timp să te acomodezi cu un grup sau te afli în grupul nepotrivit.
Însă o soluție la problema ta ar fi să investești timp in activități productive(sport, citit)sau in hobiurile care îți aduc bucurie în suflet.Si poate așa ai ce povesti.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru LordCristobal):

Si nu iti poti face prietena cat timp esti asa nu, adica cat timp nu ai ce povestii. Ori se poate totusi chiar si atunci daca vrei sa ai una?

| LordCristobal a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Cum să îți spun nu te mai gândi la faputul că nu poți duce o conversație sau că nu ai ce povesti.
Cum ți-am spus mai sus probabil ai stat prea mult timp in grupuri nepotrivite cu care nu ai avut rezonanta și prin urmare nu ai avut ce povesti.Gandul asta e nociv și nu îți face bine.
Da așa este, nicio fata nu poate să stea cu un băiat care nu zice nimic și care are inițiativa.
Dar înainte să îți găsești o fata incerca să cunoști persoane care au interese și pasiuni comune cu tine.
Și eu am fost în situația ta și mi-am dat seama că eram așa așa din cauză că nu eram in colectivul potrivit. Apoi am reușit să găsesc persoane compatibile cu mine și așa mi-am mai dat și eu drumul la vorba.
Multe fete prefera băieți cu tupeu dar și unele fete care prefera băieți liniștiți și dacă ești atractiv fizic e și mai bine.
Încearcă să socializezi cat mai mult cu persoane compatibile pentru că socializarea te va ajuta să îți găsești mai ușor o prietena.