| VulpeaDinUmbra a întrebat:

Ce inseamna daca nu ai energie dupa ce bei cafea? E vreo problema sau ceva? Sau e normal si sa se intample asta? Adica beau si nu se intampla nimic absolut, ca si cum nici nu as fi baut

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Inseamna ca nu mai trebuie sa bei, ai nevoie de energie, dormi.

| RxTx a răspuns:

Pe mine cafeaua mă adoarme

Eu am vorbit cu un doctor sunt oameni pe care îi adoarme cafeaua.ass că baga și tu somn 2 ore după ce vei cafea și te vei trezi că și când ai fi dormit 8 ore

Cam la asta e buna

Uite aveam.un șofer care și pe el îl adormea cafeaua
Condusese 3000 Km fara sa doarmă deloc a băut o cafea care la adormit instantaneu
A dormit 2 ore apoi a mai putut să conducă încă 2000 Km fara oprire

| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca corpul este mult prea obosit si nu mai raspunde la acest stimulent.
In loc sa bei cafea, mai bine mergi in pat la 9.30 sau 10 si te culci, fiindca un somn bun de noapte, face cat 10 cafele.

| doctorandus a răspuns:

Dap, daca sunt obosit dorm dus dupa doua cesti de espresso.

| Eireann a răspuns:

Sunt multe variante. Exista oameni care nu reactioneaza la cafea, e posibil sa fie prea slaba cafeaua sau sa ai tu toleranta la ea. Dar cafeaua nu da energie - este un mecanism neurochimic destul de complex dar principala idee e ca opreste niste neurotransmitatori sa informeze creierul ca e obosit sau ca nu a dormit destul.