| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna daca porti mov?

Răspuns Câştigător
| LostInBubble a răspuns:

Violetul este o culoare de balanta intre rosul inflacarat si albastru calm. Aceasta dihotomie poate provoca multora tulburari sau neliniste, daca scopul lui nu este foarte clar definit – moment in care culoarea violet preia calitatile culorii secundare. Cu un aer misterios si calitati regale, movul este adesea o culoare placuta si apreciata, in special de adolescentele excentrice si creative.
Violet in lume:

In Thailanda, violet este purtat de o vaduva in doliu dupa sotul ei.
In america, distinctia militata Purple Heart (inima violet) reprezinta curaj. Purple Heart se acorda membrilor din fortele armate care au fost raniti in misiune.
In Tibet, ametistul este considerat a fi sacru pentru Buddha.
In Japonia, de culoarea mov semnifica bogatie si pozitie sociala.
Violetul a fost culoarea regala a lui Cezar.
In tradiatia ucraineana a vopsirii oualor, culoarea mov semnifica post, credinta incredere si rabdare.
Movul denota virtute si credinta in Egipt.
In timpul Dinastiei Tudorilor, movul era culoarea de doliu in Marea Britanie, precum si culoarea de fervoare religioasă.
In mod traditional, in Iran, violet este o culoarea viitorului. Un soare sau o luna in nuante de mov in timpul unei eclipse, prevesteste varsari de sange in cursul anului.

(s: http://www.fastlife.ro/......-in-lume/)

4 răspunsuri:
| ZyReXe a răspuns:

Nu inseamna nimic nici daca porti roz si esti baiat spun taranii ca is fata fieacare poarta ce culori vrea

dar de fapt semnificatia culorii mov este:
Mov: este culoarea independentei personale, singuratatea, individualismul, indiferenţa...de fapt are mai multe semnificatii, acum eu ti-am spus de ce stiu eu...

| wyla a răspuns:

Stiu ca e un dezastru pentru fanii movului cat si eu sincer iubesc movul, dar cartile nu mint:culoarea mov desi placuta ochiului este o culoare sireata si vicleana.De obicei daca sunteti imbrecati in mov lasa-ti oamenilor o impresie de secret de mister de faptul ca ascundeti ceva fata de ei.Movul este format din puritatea si sincera fata a albastrului cu focul malefic(daca ma pot exprima asa)a rosului creand un farmec de mister dar nu de bine.Imi pare sincer rau...

| sellieania a răspuns:

Nici o semnificatie/interpretare a culorilor nu este universal valabila sau acceptata de toti! Daca iti place o culoare si te avantajaza, o porti, daca nu NU...doar pentru a fi in pas cu moda, sau pentru ca se poarta!
De exemplu mie nu imi plac culorile galben, verde, Orange si maro! Ca atare nici nu le port, chiar daca au fost sau vor reveni in moda, ca despre moda vad ca este vorba!
Movul imi place, am imbracat haine in diverse nuante de mov inca de acum 3 ani, inainte de a fi atat de in voga ca azi! Galben, de exemplu sau verde, asa cum am mai spus, nu am putut purta cand a fost moda si nu o sa port! Port ce ma avantajaza, nu ce se poarta, nu risc sa nu imi stea bine si mai ales sa nu ma simt bine in pielea mea.
Culorilor li se dau semnificatii in functie de foarte multe lucruri...si fiecare e cu parerea sa, Cei mai multi iau de bune aceste semnificatii si asa se perpetueaza... fara a fi, asa cum am spus general valabile, potrivite situatiei sau persoanei si nici unanim acceptate!

| Andrush1796 a răspuns:

Majoritatea cred ca,daca porti mov esti c***a... din punctul meu de vedere, aia sunt oameni de nimic, n-ai voie sa porti anumite culori din cauza ca te catalogheaza ca fiind curva, imbraca-te cu ce vrei laughing lasa-i sa creada ce vor! pana la urma urmei, o data si o data tot o sa imbrace si ei mov laughing)