| adia a întrebat:

Ce inseamna de fapt a-ti face permanent?

4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Este un proces cosmetic, in care parul este incretit, cu ajutorul unor agenti chimici. Aspectul este pastrat 3-6 luni (de aici numele de permanent).

| dulcika a răspuns:

Este un proces prin care ti se increteste parul k bigudiuri (k solutii chimice)

daniela
| daniela a răspuns:

A-ti increti pentr-un timp parul folosind niste substante chimice urat mirositoare

| andreea_8479 a răspuns:

Atunci cand auzi de "permanent", gandurile te duc automat catre bunica, matusa aceea mai in varsta, vecina pensionara de la parter si asa mai departe. Dar aceasta este o prejudecata. Adevarul este ca aproape orice femeie, indiferent de varsta, poate recurge la un usor (da, "usor" am spus) permanent, pentru a adauga un plus de volum si de forma parului sau.

Bineinteles ca aceasta decizie o vei lua numai impreuna cu stilistul si numai daca ai par sanatos, capabil sa suporte aceasta procedura altminteri destul de traumatizanta.

Posibilitatile sunt numeroase: bucle lejere, spirale sau, asa cum spuneam, pur si simplu mai mult volum. Suna foarte tentant, insa, inainte de a trece la actiune, trebuie sa tii cont de o serie de reguli pentru a evita doua "catastrofe": deteriorarea grava a firului si obtinerea unui permanent care nu numai ca nu te avantajeaza, dar te poate determina sa nu mai vrei sa iesi din casa ori sa te uiti in oglinda...