| annitu_7383 a întrebat:

Ce inseamna ex? de exemplu:"dony (ex refflex") Imi dau seama ca inseamna "de la"... dar de la ce vine "ex"?

Răspuns Câştigător
| machupicchu a răspuns:

Ex = provine din latina, fiind un element de compunere cu sensul de "fost", "afara de ", care arata scoaterea, iesirea, suprimarea, trecerea intr-o noua stare, trecerea in exterior,... se foloseste la formarea unor substantive. Poate avea si rol de adjectiv : "ex sau actual profesor". In latina ex = fost, in afara.

10 răspunsuri:
| Puiutz a răspuns:

Adica. a fost doar. acum nu mai e. a facut parte. dar in trecut. fostul.sau cum sa explic. asa cum zici si ex`ul iubit. adica fostul. intelegi?big grin...
pup:*

| Bishop a răspuns:

Ex = ca a fost membru al trupei Refflex. Nu stiu ce inseamna, dar se foloseste in astfel de cazuri (cand cineva a fost intr-un grup si nu mai este) eu ma candesc la "extras", "exterior"... Apropo frumos din partea ta ca mi-ai pus vorbele intre ghilimelebatting eyelashes big grin

| kitty_8919 a răspuns:

Ex inseamna fost adica un fost membru al trupei.

| machupicchu a răspuns:

@lavinus : nu ex-ul iubit... ci ex-iubit, ex-profesor, ex-membru, ex-formatie, etc...

| Misterious a răspuns:

Inseamna ca a fost in formatia refflex... nu mai e acum..oah..big deal.problem solved

| annitu_7383 explică:

@cucuveaua...si de unde pana unde "ex"...de la ce vine ex? x(

| annitu_7383 explică:

Lavinus, inteleg... dar dc "ex" si nu "..." nu stiu...de la ce ex asta?

| annitu_7383 explică:

In sfarsit a inteles cineva intrebarea mea!straight face
@Multumesc, kristen!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ex = fost /fosta
by zui

Răspuns utilizator avertizat