| andy_3925 a întrebat:

Ce inseamna, mai exact, sa fii finuta? Cum ar trebui sa (nu) se comporte o fata finuta?

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca fata finuta=mironosita=prefacuta atunci nuraised eyebrows
Daca fata finuta inseamna sa fii cu bun-simt, sa te imbraci in cat mai mult material, sa nu arati ca un tablou de Chardin in care abuza de culori, sa stii cum si mai ales cat sa vorbesti atunci da.Asta e fata idealalaughing

| Roxy a răspuns:

Pai o fata finutza nu barfeste tot timpul pe alti/ele, e in treaba ei si nu se lauda niciodata cu cuceririle si prostiile pe care le face la toata lumea(adica spune doar la cine trebuie sau nu spune la nimeni).
O fata care nu e finutza ii pune la respect pe ceilati(adica se crede cea mai presus tot timpul), scoate povesti despre alti, se lauda tot timpul...
Eu asta consider finutz sau badaran(nu stiu daca e cuvantul cel mai potrivit pentru o fata care nu efinutza)
Oricum parerile sunt impartitebig grin

| Fiction a răspuns:

O fata finutza adica o fata care nu se cearta, nu se imbraca extravagant, care isi ia intotdeauna haine potrivite si care se poarta frumos cu toti inclusiv atunci cand oamenii vin in vizita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider ca fata finuta este fata care sta in banca ei, isi vede de treaba, nu se imbraca ca toate parasutele posibile, vb foarte frumois cu coti si poate, nu exagereaza in fite sau dezmaturi, mai pe scurt, O FATA CARE STA IN BANCA EI SI ISI VEDE DE SCOALA.