| ◕‿◕Al3xUtZa◕‿◕ a întrebat:

Ce inseamna pentru voi o prietenie adevarata?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Prietenia adevarata poate avea celebrele si banalele 3 calitati: incredere, iubire, sinceritate.
Dar este nevoie de mai mult....este nevoie si de condimente, de intamplari, de certuri, de impacari, de a avea o problema si sa stii din start numarul pe care il apelezi, de a fi fericit si a incepe sa scrii mesaj sa povestesti ce s-a intamplat. Sa nu te jenezi sa ii spui ca saptamana asta nu ai bani, sau ca in copilarie luai bataie de la parinti. Sa treaca nenumarate ore, iar cand te uiti la ceas, sa nu iti vina sa crezi cat de repede a trecut timpul. Un prieten adevarat nu e niciodata ocupat cand il suni, si nu e niciodata liber pentru altii cand tu ai nevoie de el. Prietenia nu inseamna acea aducere aminte de un numar de telefon, la care apelezi doar ca ti-ai adus aminte dupa nu stiu cat timp ca i-a trecut ziua. Prietenia inseamna sa pornesti de jos, de la simple si pure sentimente, sa ajungi la cele mai inalte si mai deosebite. Pot spune ca este cel mai maret sentiment sa te gandesti ca ai un prieten adevarat, care oricand s-ar sacrifica pentru tine, desi stii ca nu ii vei cere niciodata vreun sacrificiu.
Iar pentru cei ce cred ca au prieteni adevarati, dar nu sunt prea siguri sa se gandeasca bine:"Daca ati fi doar voi doi, singuri pe un vapor care s-ar scufunda, si ati avea doar o singura veste de salvare, ti-ar fi dor de prietenul tau?"

24 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot absolut tot fara rezerve, daca ma trezesc la 2 noaptea, mi-e rau si am dat telefon, sa fie la mine ca personalul de la Urgenta, si eu fac acelasi lucru, asta se intampla foarte rar.

| SweetCandy a răspuns:

Sinceritate, respect si intelegere si toate astea l orice ora din zii sau din noaptebig grin

| Ξ ╚»◘ мєℓ²y ◘«╗ Ξ a răspuns:

Pentru mine o prietenie adevarata ineamna cand o persoana este alaturi de mine si la bine si la greu...:X
citeste asta e super tarehee hee

PRIETENII FALSI: Niciodata nu-ti cer de mancare.
PRIETENII ADEVARATI: Din cauza lor nu mai ai mancare.
PRIETENII FALSI: Se adreseaza parintilor tai cu D-l/D-na
PRIETENII ADEVARATI: Se adreseaza parintilor tai cu TATA/MAMA
PRIETENII FALSI: Te vor scoate din inchisoare si-ti vor spune cu ce-ai gresit.
PRIETENII ADEVARATI: Se vor aseza langa tine spunand "Fir-as... ce-am belit-o... da a fost marfa big grin!"
PRIETENII FALSI: Nu te-au vazut niciodata plangand.
PRIETENII ADEVARATI: Plang alaturi de tine
PRIETENII FALSI: Iti imprumuta chesti pentr cateva zile ca mai apoi sa ti le dea inapoi.
PRIETENII ADEVARATI: Iti tin lucrurile atat de mult incat uita ca erau ale tale.
PRIETENII FALSI: Cunosc cateva lucruri despre tine.
PRIETENII ADEVARATI: Ar putea sa scrie o carte despre tine numai cu citatele tale.
PRIETENII FALSI: Te vor lasa in urma daca asa a facut si restul lumii.
PRIETENII ADEVARATI: Vor lua tot restul lumii la capace pentru ca te-a lasat in urma.
PRIETENII FALSI: Vor bate la usa de la intrare.
PRIETENII ADEVARATI: Intra direc in si spun "AM AJUNS ACASA!"
PRIETENII FALSI: Sunt pentru o perioda.
PRIETENII ADEVARATI: SUnt pe viata.
PRIETENII FALSI: Iti vor lua bautura de la nas cand vor crede ca ai baut destul
PRIETENII ADEVARATI: Se vor uita la tine cum te impiedici peste si vor spune "Termina-ti fai paharu de baut si ca nu irosim alcoolu'."
PRIETENII FALSI: Te vor barfi celor care te barfesc pe tine.
PRIETENII ADEVARATI: Se iau in gura cu toti.
PRIETENII FALSI: Vor ignora mesajul asta
PRIETENII ADEVARATI: Il vor trimite tuturor prietenilor in speranta ca il vor primi inapoi!
by mee:X

| viki a răspuns:

In primul rand, sa fie bazata pe sinceritate. Apoi, intelegere si ajutor la nevoie.Si ar mai fii...tongue

| Ξ ╚»◘ мєℓ²y ◘«╗ Ξ a răspuns:

Inseamna* sorrybig grinhappy

| psiholoaga a răspuns:

Pentru mine, un prieten adevarat inseamna cineva in preajma caruia sa ma simt inteleasa si care sa imi respecte spatiul personal. Nu e nevoie sa imi fie aproape neconditionat, nu e nevoie sa avem aceleasi principii. Prietenii care nu dau telefoane luni de zile mi se par mai ok decat cei care ma suna zilnic si apar neinvitati in viata mea, toata ziua buna ziua. Nu stiu, poate e doar nevoia mea sporita de spatiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Praf în ochi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sint doua tipuri de prietenie. Prietenia care nu implica iubirea, platonica... si cea dintre iubiti, care implica si dragoste.
In primul caz, e vorba de prieteni, prietenii adevarati, cei care-ti sar in ajutor in orice moment, neconditionat. Asta implica si reciprocitatea. Adica si tu trebuie sa fii pregatit sa faci sacrificii pentru prietenii tai, atunci cind se intimpla sa fie nevoie, pentru ca nu se poate doar sa primesti. Trebuie sa si oferi.
In al doilea caz este cum spune psiholoaga, sa fie aproape, dar sa nu te sufoce. Fiecare are nevoie si de spatiu personal. In plus nimeni nu-i proprietatea nimanui, deci accesele de gelozie sint excluse. Gelozia porneste din lipsa de incredere intre parteneri. Trebuie sa te inteleaga daca iesi la bere cu prietenii, asa cum si tu o intelegi cind iese cu gagicile la cofetarie. Daca te apuci s-o suni din minut in minut, ii strici placerea si distrugi si relatia.

| zuzumic a răspuns:

Nu mai exista asa ceva... in fiecare ochi este ascuns un interes nimeni nu mai vrea sa fie alaturi de cineva pentru ca sa il ajute neconditionat...

| Mwhahahaa a răspuns:

Buna...
Pe incredere, sinceritate :)

http://www.youtube.com/watch?v=FW-k6Ry7ITI
sper sa-ti placa:X:X:X

| Gabry a răspuns:

Prietenii trebuie sa se ajute intre ei cu un sfat sau o vorba buna. Un prieten este o persoana cu care pot discuta absolut orice, care incearca sa ma intealaga si sa-mi spuna acolo unde gresesc! Sa-mi petrec destul de mult timp cu acel prieten, sa facem ceea ce ne place si sa ne ditram impreuna.Sa nu existe tradare sau minciuni...sa fim ca doi frati (de fapt doua surori). Un prieten trebuie sa se bucure pentru reusita celuilalt intotdeauna si sa nu existe invidie caci poate strica totul!

| Cryssy a răspuns:

Uff... un prieten adevarat este foarte greu de gasit...este acea persoana care este alaturi de tine la bine si la greu, care se bucura de bucuriile tale si atunci cand ai probleme face tot posibilul sa te ajute sa te simti mai bine.
O prietenie este foarte valoroasa. Prietenia este unul dintre cele mai importante lucruri in viata.
Atunci cand toti ti-au intors spatele, prietenul adevarat este acolo, alaturi de tine intotdeauna, gata sa faca tot ce poate ca sa iti fie bine.
Atunci cand gasesti un prieten adevarat trebuie sa faci totul pentru a-l pastra. happy

| 4Fun a răspuns:

Un prieten adevarat e acela care nu t lasa nici la bine nici la greu. etc. e tare raspunsu lu mee`winking ` laughing)

| daii a răspuns:

Sinceritate, loialitate si respect reciproc! Sa nu avem limite.sa fim dispusi sa dam totul atunci cand este vorba de o prietenie adevarata!

by daiiwinking

| Casiana a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=P1BZWN-9b4U ---Eu cand am auzit melodia aceasta, m-am gandit prima data la prietena mea, si la cate a facut pentru mine...Melodia aceasta spune totul...

Pa, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una nu cred in prietenie adevarata!
Am crezut poate si am fost prea dezamagita...Imediat ce m-am certat cu o prietena, ma parat alteia ce am spus despre ea si a pus-o sa ma bata pe urma...adica a facut-o sa ma bata...

Vorbim acum dar nu am incredere...nu e prima data cand o patesc.
M-am luat la paruiala cu o alta fata si mi-a dat mesaje pe urma si m-a tras de limba ca sa ii zica alteia ce zic eu de ea...
Si cu fata asta ma cunosk de cand neam nascut! Eram ca doua surrori cica... dar numai conteaza! Oricum nu exista!
Pentru mine o prietenie adevarata inseamna incredere.sa nu se minta intre ei/ele, sa ii poti spune ceva, si sa te ajute l orice ora din zi, si sa va ajutati reciproc. Un prieten adevarat nu este acela care te barfeste si se supara din orice! Inclusiv cele de mai sus!

| no1cares a răspuns:

Poi...pentru mine inseamna respect incredere...sa ne ajutam...

| marsy a răspuns:

@gbrltdr. foarte frumos spus. Prietenia. e cea ma sfinta. prietenul e mereu alaturi. la nevoie se cunoaste. happy

| gaby_9748 a răspuns:

In secolul 21 nu mai exista prieteni adevaratihappy...

| gaby_9748 a răspuns:

In secolul 21 nu mai exista prieteni adevarati...happy

| imortal a răspuns:

Buna...in primul rand tin sa felicit utilizatorul Gbrltdr pentru extraordinarul raspuns dat si pentru intrebarea de la final la care multi ar raspunde cu "da", dar nu ar zice "poate ca ar trebui sa il intrebati pe el daca i-ar fi dor de mine" iar acum pentru Alexutza "un prieten adevarat nu trebuie sa fie alb sau negru, cu nasu mare sau mic, fara o mana sau cu 3..., atata timp cat va considerati prieteni "RECIPROC" si va stiti amandoi motivele pentru care va considerati "prieteni"...mersica si sper ca toti sa aveti un astfel de prieten.

| Eeeh` a răspuns:

Pentru mine prietenia adevarate este sinceritatea!

| starsteaua1994 a răspuns:

Un prieten adevarat te sprijina si te sustine chiar daca stie ca gresesti... el te iubeste neconditionat si te sfatuieste fara pic de gelozie insa adevarul este ca in lume sunt foarte putini prieteni adevarati.