| XMusicIsMyLifeX a întrebat:

Ce inseamna personaj colectiv?
Scz. categoria.
Funda.:X

Răspuns Câştigător
| BybCrick a răspuns:

Adica apar decat intr-o anumita secventa nu participa la toata actiunea

2 răspunsuri:
| Bianka_9565 a răspuns:

Personaj colectiv adica o persoana dintr-un colectiv adica dintr-un grup sau ceva asa am auzit eu funda plizzz sad

| Kaala a răspuns:

Personajul colectiv este reprezentat in opera literara printr-un grup mai mare de personaje, fara nume proprii. Ex. plaiesii din Sobieski si romanii. Sunt reprezentati printr-un singur substantiv, si sunt in centrul actiunii.