| allesya_7750 a întrebat:

Ce inseamna photography?

Răspuns Câştigător
| lindemona a răspuns:

Buna,

Photography is the process, activity and art of creating still or moving pictures by recording radiation on a radiation-sensitive medium, such as a photographic film, or an electronic sensor.
Fotografie este procesul, activitatea şi arta de a crea imagini statice sau în mişcare prin înregistrarea radiaţiilor pe un mediu de radiaţii sensibile, cum ar fi un film fotografic, sau un senzor electronic.

photography= fotografie, cuvant din limba engleza
Cuvântul fotografie are originea de la două cuvinte provenite din limba greacă: fotos (φotoς) care se traduce ca lumină, evident (în cazul nostru se folosește termenul de lumină) și graphy (γρaφειν) care se traduce ca lumină, desen, scris. Literalmente se poate traduce prin a picta cu lumină. In vorbirea curentă pe scurt se folosește termenul de imagine.

7 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Fotografie

| Ana a răspuns:

Fotografie

| BoBBy a răspuns:

Inseamna POZA in engleza

| Tiffany89 a răspuns:

Fotografiethinking

| inghetsatacufistic a răspuns:

Fotografiestraight face

| annukkutza a răspuns:

Inseamna imagine, poza