| Daysukki a întrebat:

Ce inseamna sa fii prieten? multi spun "suntem prieteni" dar atunci cand se zvoneste ceva rau despre tine prin scoala sau cand faci ceva prostesc, ei nu vor sa te acopere. astea sunt cateva exemple dar adevarate. cand iti este greu toti te parasesc, iti intorc spatele. nu vi s-a intamplat vreodata ca un "prieten" sa va lase balta. mie da. facem totul impreuna si doar pentru un baiat m-a lasat. eram ca 2 surori. la naiba, nu mai vreau sa ma zic nimic.ideea este ca multi imi sunt "prieteni" dar nici unul prieten, prieten cu adevarat.
dati-mi voi definitia cuvantului prieten.
eu cred ca prietenia inseamna mult mai mult decat vorbaraie si distractie impreuna cu persoana preferata.prietenii adevarati ar trebui sa iti pazeasca spatele. adica daca sunteti prieteni indiferent ca esti un criminal sau un drogat ar trebui sa te acopere, nu sa te poarne la pollitie. etc. da stiu am dat niste cazuri cam exagerate dar vreau sa spun ca atunci cant iti pasa de cineva in sprijini si il acoperi cand are nevoie chiar daca ceea ce face e gresit.
daca e asa, ma bucur ca nu am "prieteni ". nu mai sufar pentru nimeni si nu-mi mai pasa dac ceva are nevoie de mine. asa cum ei au fost cruzi cu mine cred e bine sa fac pe dracu' cu ei.
in fine, raspunde-ti la intrebare.(ce inseamna prieten?)

Răspuns Câştigător
| Hirako a răspuns:

Poti sa spui ca esti prieten cu adevarat fata de cineva daca : Imagineaza-ti ca vine o masina rapid spre voi 2, l-ai impinge pe el stiind ca tu vei muri sau te-ai salva? Daca l-ai salva pe el atunci ii esti prieten adevarat.Asta e cel mai bune exemplu pe care-l stiu.

2 răspunsuri:
| craioveanu90 a răspuns:

Acum/asa-i omul/depinde si de caracterul fiecaruia,dar din propria experienta/iti dau dreptate,/majoritatea,,prietenilor''is cu tine doar la bine,,,, dar tot odata pot exista persoane care pot fi prieteni cu adevarat/intr-adevar is mai rare dar exista

Asa ca nu-ti pierde increderea in oameni, finca nici daca stai retrasa nu-i bine

Multa bafta

| Daysukki explică:

L-as impinge pe el.nu m-ar deranja sa mor. mai bine mor impacata cu ideea ca am fost loiala decat sa traiesc cu el pe constiinta.