| NoLoveLostNoLoveFound a întrebat:

Ce inseamna si cine spunea "Sa gresesti e uman, sa ierti e divin."

Răspuns Câştigător
| Kennedy97 a răspuns:

Citatul este al lui Alexander Pope, iar acesta semnifica urmatoarea "chestie" : Sufletul omenesc este o parte din intelectul divin şi deci când spunem că sufletul omenesc percepe una sau alta nu spunem decât că Dumnezeu, întrucât se manifestă prin natura sufletului omenesc sau întrucât constituie esenţa sufletului omenesc are cutare sau cutare idee.

2 răspunsuri:
| AndaVr a răspuns:

Alexander Pope (22 mai 1688 – 30 mai 1744) este considerat unul dintre cei mai mari poeţi englezi ai secolului al 18-lea.
Este un citat scris de el.
Nu exista om pe acest pamant sa nu greseasca, nimeni nu este perfect dar putini stiu sa ierte greselile celorlati din toata inima de aceia iertarea este o fapta nobila, divina.

| fuzzer a răspuns:

Este o scuza, practic, adusa fiintei umane, si anticiparea ei, introducand divinitatea in acest context.