| lucu a întrebat:

Ce intelegeti voi prin cuvantul tocilar?

Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

Oameni normali care isi doresc sa ajunga ceva in viatawinking
Este o legatura stransa intre a fi destept si a fi tocilar. Un argument adus este acela cum ca tocilarii sunt invidiati de ceilalti pentru ca "le fuge mintea". In fond, cred ca cei din aceasta categorie nu vor de fapt sa castige notorietate, ci doar sa faca ceea ce le place.
Ceea ce ii face pe elevi sa capete denumirea de "tocilar" este faptul ca se gandesc la alte lucruri fata de noi. Atentia lor este indreptata catre carti sau lumea inconjuratoare, nu la petreceri si moda. Sunt ca si cum ar incerca sa joace fotbal cu un pahar de apa purtat pe cap.
Totusi, gandirea celor din ziua de azi s-a schimbat radical. Cand ne gandim la o persoana care este tocilar, primul lucru ce ne vine in minte este o persoana ce poarta ochelari si invata lectiile pe de rost, nu iese cu nasul din carti si nu socializeaza. Este in mare parte si vina noastra pentru ca nu ne pricepem sa ii integram. Trebuie doar sa le acordam mai mult credit si sa incercam sa legam prietenii pentru ca si "tocilarii" au sa ne impartaseasca multe din cunostintele lorlove struck

pupici dulci dulcilove struck

20 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

La un moment dat toti am fost tocilari.Cand mai aveai cateva ore la dispozitie ca sa repeti materia pentru un semestru si nu aveai chef de un 3 sau atunci cand esti in sesiune si se aduna toate pe capul tau incat nici nu mai sti cu ce sa incepi, asa ca apelezi la memoria mecanica.In general nu e bine sa retii mecanic insa situatile de urgenta cer solutii de urgentawinking

| Bacemi a răspuns:

Inteleg persoana aceea care citeste doar pentru nota si nu pentru a ramane cu ceva in minte. Tocilar e acela care invata lectia predata de profesor cuvant cu cuvant.

Nu trebuie inteles altceva. Unii acuza aiurea. Eu de exemplu eram numit tocilar la scoala pentru ca invatam mereu. Dar eu nu invatam mecanic. Invatam logic si am si acum cunostinte. Nu invatam doar pentru nota.

Ai dreptate Elena. Si mie imi spuneau toti ca nu am voie sa ies. Ca stau si invat mereu. Nu era deloc asa. Acasa daca invatam 2 ore. Doar in cazuri speciale invatam mai mult. Ideea e ca eram atent la ore si prindeam repede. Plus ca aveam si ceva cunostinte generale.

| Victoria a răspuns:

Un elev care invata lectiile mecanic, cuvant cu cuvant din caiet, fara sa le treaca prin filtrul gandirii logice.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Hmm...
Majoritatea ar înţelege cineva care învaţă bine.
Unii foarte obiectivi ar înţelege o profesie foarte veche.
Ştiu la ce variantă te referi şi ţin să te anunţ că eu nu prea folosesc cuvântul că e cam urât, dar prin acesta înţeleg o persoană care învaţă doar să fie învăţat, fără să ştie absolut nimic despre conţinut (pe scurt, învaţă pe de rost şi uită pe săptămâna viitoare).
Nu oricine cine învaţă bine este tocilarhappy

| juniper a răspuns:

Unul care invata toata ziua, nu se distreaza, invata totul mecanic, cuvant cu cuvant si nu logic cum ar trebui, daca il intrebi ceva la mijlocul unei lectii e bata, dar la exercitii si altele e bata rau pentru ca nu aplica formulele, de ex. la mate si nu poate rezolva o problema. Multi inteleg prin termenul de "tocilar" cineva care invata bine si ia note mari, dar are minte si invata logic. Doar pentru ca invata logic si bine, nu inseamna ca e tocilar, pe mine ma faceau tocilara intr-a 7a si nici macar nu aveam note asa de mari, desi eram a 3a din clasa la invatat, se luau de mine doar pentru ca nu eram ca ei si eram timida. Eh fratele meu... sa-si pastreze parerile pentru ei, pentru ca eu vreau sa am un viitor bun si sa-i vedem atunci daca mai cred ca nu e "cool" sa inveti. Ei sunt numiti tocilari pentru ca le merge mintea foarte bine si vor fi ceva in viata, ceilalti sunt invidiosi pentru ca nu au o astfel de minte, cum a zis si brun3a "Atentia lor este indreptata catre carti sau lumea inconjuratoare, nu la petreceri si moda", asta e adevarat, lor nu le pasa de moda si de astea pentru ca nu o sa le foloseasca deloc si cum a zis si liviu, ceilalti se baga in vietile altora fie din invidie, fie ca n-au ce face, dar daca le comentam ceva imediat cu gura pe noi.

| anaid a răspuns:

Un elev care nu invata logic, memoreaza cuvant cu cuvant, sta toata ziua cu caietul in mana si are numai 10 pe linie...

| viatadecacatt a răspuns:

Cineva obsedat sa ia note mari, invata mereu.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

O persoana care invata cuvant cu cuvant ce scrie in caiet/carte si daca uita o fraza sau un cuvant s-a dus firulbig grin

| Bishop a răspuns:

Ala care sta in fiecare pauza si repeta lectia pentru urmatoarea ora, isi face toate temele, invanta cuvant cu cuvant, si e bleg.

| ΔH a răspuns:

Unu care e innebunit dupa note mari, si toceste in prostie.
cum adica sa toceasca?
adica sa inveti pe de rost lectii la romana, si alte materii de genu` unde trebuie` sa retii ceea ce citesti.

Aveam pe unu in clasa 9a.
Daca era sa raspunda la romana, biologie, geografie... pfff. avea numa 10.
Da` daca-l scoteai undeva la practica, de genu: matematica, sau mai stiu eu, ce sa faca, era bata.

| mcrenma a răspuns:

O persoana care invata extrem de mult, nu o mai preocupa altceva in afara de scoala.

| alexutzu00791 a răspuns:

Jargon

| lencikk a răspuns:

Un copil care este total rupt de lume nu are prieteni si toceste pe de rost toate temele/lectiiile de la scoala(asta nu se cheama invatat) ...insa nu sunt de acord cu ideea ca un copil care prinde mai repede ceva si care isi face partial toate temele si are note bune inseamna ca este tocilar. spre exemplu pe mine ma suparat o kestie ca cineva aici pe site m-a intrebat cat am luat la teza la mate.si au am zis zece si repede a sarit cu esti tocilara...nu este adevarat am viata de cuplu si foarte multi prieteni. in fiecare weekend ies in oras de asemenea si in timpul saptamanii recunosc mai putin de obicei pe seara, nu stau toata ziua cu nasul in carte. pentru simplul fapt ca am note bune nu inseamna ca sunt tocilara

sunteti de acord cu mine?big grin

| *Baby* a răspuns:

Pai, tocilar eu stiu ca inseamna unu` care invata suuper mult acasa dar cand ajunge la scoala uita tot!

| liviu00 a răspuns:

In general elevii sunt preocupati excesiv de problemele altora si nu de ale lor. De ce simt unii nevoia sa puna etichete de genul "tocilar"? Simplu, din invidie.
Oricat ar incerca unii sa scoata in evidenta defecte ale tocilarilor, acestia sunt de apreciat. Macar depun efort pentru a-si indeplini obiectivele. Chiar daca tehnica de invatare e mecanica. Ca sunt obsedati sau nu de note, nu ar trebui sa preocupe absolut pe nimeni decat pe ei.

| Rosalie_9695 a răspuns:

Unu care vrea mereu note mari, invata la fiecare materie oricat de neimportanta ar fi (daca ar putea sa invete si la sport...) si uita repede tot ce a invatat.

| Roxata a răspuns:

Omul care invata pe de rost, iar cand il intrerupi se blocheaza. Din perspectiva mea as spune ca e un om care sta cu nasul in carti tot timul si nu stie ce e aia ''timp pentru. el''.

| gingasull a răspuns:

Un om caruia îi place sa invete, care se dedica acestei activitati, care se relaxeaza invatand ( nu putem spune ca numai elevii sunt tocilari) sunt ei si oamenii mari, dar mai stim ca < cine are carte, are parte > happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O persoana care invata cuvant cu cuvant si daca uita ceva s-a dus laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocilar...hmm...Un student/elev care isi invata lectiile pe dinafara, in mod mecanic.