| maya007 a întrebat:

Ce liceu trebuie sa urmezi, la ce profil si cu ce medie minima poti sa intri la liceul respectiv pentru a fi avocat? Ce calitati iti trebuie? E grea meseria, implica efort?

Răspuns Câştigător
| Seline a răspuns:

Nu exista liceu special, care te pregateste pentru a fi avocat, cum sunt cele de arte plastice.Ar fi ideal un profil de filologie/stiinte sociale deoarece la facultatea de drept o sa ai de dat un examen de admitere ce consta in doua probe: una de limba romana (gramatica) si una de economie, iar la cele doua profile faci mai multe ore decat la un profil real.
Principala calitate ar fi ambitia, fara ea nu faci nimic. E greu, dar stii cum e daca iti place numai conteaza.

4 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Poti sa faci ce liceu vrei tu si apoi trebuie obligatoriu facultatea de Drept.

| PurpleLadybug a răspuns:

Pai de ex mama mi-a spus ca sa ma duc la drept pentru ca spune ca am o gura cat o sura si ca stiu sa prostesc oamneii(mie nu mie se pare da' mnolaughing ). liceul nu conteaza prea mult, important e sa dai la drept, dar trebuie sa fii bine pregatita, e mult de tocit...
take carepeace sign

| octavianpas a răspuns:

Avocat nu iesi dupa absolvirea liceului.Trebuie sa urmezi facultatea de DREPT.

| Ianna33 a răspuns:

Daca implica efort? Maxim! E o gramada de invatat si trebuie sa te pricepi. Nu oricine devine un avocat bun, cu un salariu bun. De fapt, in ziua de azi...pff...