| ina_4481 a întrebat:

Ce mancati si ce faceti fetelor ca sa nu va ingrasati?

Răspuns Câştigător
| Pikachuuuu a răspuns:

Ei bine eu mananc foarte multe dulciuri si da stiu ca nu e bine, dar ma pot da la o parte de la orice, dar cand vine vorba de dulciuri nu pot. nu am un program fix pentru mese, uneori mananc noaptea, sau dimineata la 3 cand sunt plecata sau ceva si beau doar sucuri facute in casa, din orice fruct. incearca sa nu bei sucuri carbogazoase pentru ca nu fac decat sa dezechilibreze tot ceea ce e in organism. si inca ceva, mult sport, adica eu fac fitness, zumba, uneori kango si sauna sau impachetari pentru tonifiere... dar iti spun un mic sfat :nu trebuie sa fii slaba spre anorexica si trebuie sa ai un corp care sa te avantajeze, nu ca toate creaturile acelea de la tv, adica mare parte din elel dau spre anorexie rauuu... sper ca ti.am fost de ajutor si nu uita conteaza sa te multumesti tu cu corpul tau nu sa asculti de altii :*

3 răspunsuri:
| wforweirdo a răspuns:

Sunt o leneşă, mănânc ce vreau şi cât vreau, de foarte multe ori mănânc noaptea, după 12, şi sunt slabăăă. Depinde de organism.

| Maria428 a răspuns:

De obicei eu nu mananc mancare ce contine grasimi. Eu practic inotul, dansul, volei si multe alte sporturi.
In fiecare sambata fac vreo 3-4 ture in jurul casei.
Eu personal consider ca nu exista o metoda sanatoasa pentru a slabi.
Tot secretul e sa faci sport, sa ai un hobby legat de aceasta tema, sa mananci la ore fixe ar mai trebui si dupa ora 18. 00 sa te abtii de la orice mancare. Poate un mar, un iaurt. happy
Si nu mai manca paine in mare.
Uite un tratament dietetic. Poate te ajuta :

-A) ALIMENTE CARE TREBUIE EVITATE NEAPARAT:
-bauturi alcoolice
-bauturi dulci( suc de portocale, coca-cola, sau sucuri de fructe
-Toate tipurile de dulciuri inclusiv marmelada
-unt, grasime, margarina
-Lapte, iaurt doar partial pasteurizate
-branzeturi(doar cele indicate in paragrafele din josul paginii)
-fructe seci(castane, nuci, arahide, smochine, masline)
-legume(fasole, lentiche, mazare)
-crakers, visine
-cartofi
B)ALIMENTE PERMISE IN CANTITATE LIMITATA IN TIMP DE 24 ORE
-paine gr. 40………sau paine integrala gr:40
-paste gr: 40………sau pasta integrala gr:40
-orez gr:40………. orez integral gr:40
-fete biscotate integrale: 40 gr
DINTRE ACESTE 5 ALIMENTE MENTIONATE MAI SUS ESTE PERMIS DOAR UNUL PE ZI, DE EX sickAZI OREZ, MAINE PAINE, POIMAiNE PASTE
Sunt permise gr 400 de fructe proaspete pe zi, exclus banane, fiki, struguri. Kaki)
-sunt permise circa 1 lingura de ulei pe zi crud Sunt permise maxim 2 oua pe saptamana
-sunt permise urmatoarele tipuri de branzeturi: "jocca, vitasnella, caciotta, linea, mozzarella invemizzi light, ricota fresca, pettinicchio, strachino prima natura CENZURAT, granarolo" (2-3 ori pe saptamana)(produse italiene)
Sunt permise 2 cafele pe zi
C)ALIMENTE PERMISE IN CANTITATE LIBERA
-carne de toate tipurile fara grasime
-peste si fructe de mare
ton natural(al naturale)
-legume
Mazare congelata
Lapte slab, (totalmente scremato) 0, 3%
Yogurt slab
PT A GATI:
se va folosi pentru a condimenta mancarea:-dado vegetale(dial brodo, brodo sohn)(knorr dietetic), lamaie, otet, vin pezie, rosii, lapte slab, arome,
e de mentionat ca procedura de a gati va fi:-ori: tigaie sub presine, sau sub vapori. Ori:"al cartoccio"
se bea macar un litru de apa pe zi
se utilizeaza putina sare
pentru a indulci: 1-2 lingurite max- dolcificanti pe zi

Sper ca te-am ajutat!

| Emmy125 a răspuns:

Depinde de varsta.De obicei la varsta adolescentei e bine sa mananci orice si sa faci mult sport.Asa poti fi si sanatoasa si slaba.Mai tarziu sunt recomandate legumele si fructele si mult sport.
Eu una mananc orice vreau pentru ca nu am probleme cu ingrasatul. Dar probabil ca pe viitor o sa fiu mai atenta si o sa mai reduc din calorii cat voi putea.Bine nici acum nu pot zice ca mananc cu multe calorii pentru ca nu prea imi plac mancarurile fast food, si nu le recomand nimanui.