| MD251 a întrebat:

Ce materie sa imi aleg pentru proba la alegere de la bac? avand in vedere ca sunt la filologie

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Logica sau sociologie, ai cel mai putin de invatat. La logic daca faci vreo 2/3 luni de pregatire inainte de bac ai sanse sa iei peste 9, 5 daca explica bine si-ti dai interesul. Logica e cea mai favorabila varianta pentru ca trebuie doar sa intelegi si sa stii sa rezolvi, nu e toceala.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Geografie, logica.

| Annnnnie a răspuns:

Eu zic să îți alegi logică, pentru că materia este mai accesibilă, mai ușoară și mai puțină. Însă, dacă nu ai un profesor bun cu care să parcurgi materia și nu ești nici tu prea bun/ă la studiu, să ții minte că logica nu o poți învăța pe dinafară. Fiecare lecție este legată între ea și trebuie să înțelegi bine raporturile între propozițiile logice.
Deci, dacă îți place mai mult să înveți pe de rost, logica s-ar putea să te pună în dificultate și mai bine alegi geografia. La geografie ai mult de învățat, dar cred că majoritatea le cunoști și datorită culturii generale.

Eu am ales logica și a fost destul de dificil fără un profesor competent, dar am luat-o de la 0 singură și am avut nota 9, 60. Deci, dacă înveți și te concentrezi poți să alegi orice.

Tu știi mai bine pe ce te bazezi. Succes!