Ce monument roman de pe teritoriul Romaniei marcheaza victoria din 102 asupra dacilor?

Răspuns Câştigător
| aleand99 a răspuns:

Tropaeum Traiani este un monument triumfal roman în Adamclisi, județul Constanța, ridicat în cinstea împăratului roman Traian între anii 106-109 d.Hr. pentru a comemora victoria romanilor asupra dacilor în anul 102 d.Hr.

4 răspunsuri:
| Lilia2621 a răspuns:

Muzeul national de istorie a romaniei

| bodysun a răspuns:

Din cate imi amintesc eu de la istorie... dacii au iesit victoriosi in 102...

| LuCiAnO26 a răspuns:

Raspunsul intrebarii il caut si eu.am tema la Latina! sad cred ca este Muzeul National de istorie

| LuCiAnO26 a răspuns:

De fapt acesta este raspunsul: MONUMENTUL DE LA ADAMCLISI Adamclisi este o comuna în Dobrogea (judeţul Constanţa). Aici a fost înălţat, din ordinul împaratului Traian (98-117), în anii 108-109 d.Cr., un monument triumfal ( Monumentul de la Adamclisi ) în cinstea victoriei repurtate de armata romană în 102 asupra dacilor şi aliaţilor lor sarmaţi şi germanici în timpul primului război daco-roman (101-102).
Fundita?!