| alexa a întrebat:

Ce parere aveti de facultatile din anglia?
si mai ales de placarea in lata tara
stiu ca sunt mai multe oportunitati, dar vreau sa aflu mai multe detalii si pareri
multam

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In liceu asta doream si eu, si in anul 2 de facultate am reusit sa ma transfer, dar tocmai la New York pentru a termina studiile acolo.
Sistemul nu se compara cu cel din Romania(eu am terminat facultatea de film) unde aveam mai multe ore de practica, decat teorie. Erau actori celebri sau mai putin, care stateau de vorba cu noi si ne ajutau pe fiecare in parte, mai ales daca vedeau ca vrem sa reusim.
Diploma mea de licenta este recunoscuta peste tot in lume. Insa, cheltuielile pe luna, in afara de materialele ce imi trebuiau la facultate, ajungeau pe la 3000 $. Viata e foarte scumpa, am stat la un unchi, insa noaptea distractie, atatea magazine.
Sincer nu prea am avut probleme, lucrand si in film colegii mei erau foarte prietenosi trebuia ca sa colaboram si in max. 3 luni eram prieten foarte bun cu toti. La facultate profesorii exceptionali, adevarati profesionisti.
Timp de 4 ani nu am mai venit in tara deoarece ma simteam indragostit de locul ala si Romania mi se parea doar o amintire urat din al meu trecut.
Eu nu ma pot plange de nimic, am avut posibilitatea, placerea si norocul de a studia intr-o tara civilizata. Iar acum planurile mele de viitor sunt legate de SUA.
Daca ai sansa de a studia in Anglia, nu o rata! Nu da cu piciorul la mai bine...

5 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ştiu pe cineva care a plecat. Din câte am auzit diplomele din străinătate nu sunt recunoscute la noi în ţară.
Ce pot să-ţi spun. Zicea că e foarte scump, nu mai prea ajunge prin ţară pentru că drumul costă şi nu îşi permite, cheltuielile cred că i le plătesc părinţii, are foarte multe activităţi care îi ocupă cam tot timpul, dacă nu încearcă să socializeze încontinuu este foarte uşor marginalizat şi ajunge să se interiorizeze şi spunea că în următorii 10-15 ani nu se întoarce în ţară. Dacă vrei o viaţă nouă, printre străini, fără cei dragi aproape şi fără prea multe posibilităţi de a-i vedea... n-ai decât. Dacă ţii la ei şi vrei să îi păstrezi mai bine rămâi aici. Probabil o să-mi spui că există net şi mess şi altele şi o să fie cât de cât ok, dar nu e aşa. Eu mai corespondez cu tipul respectiv şi îmi scrie destul de rar. Nu vorbim pe mess pentru că nici unul nu are atâta timp de pierdut, iar el chiar încearcă să facă ceva acolo şi nu prea are timp de asta.

| alexa explică:

Da...pai tocmai asta e probelam la me kittyalexandra, pentru ca mi. e greu sa plec undeva nu cunosc pe nimeni, va trebui sa ma integrez si. mi va fi foarte greu.eu insa am niste prieteni acolo mai bine zis un cuplu care vor sa ma ia la ei. exact cum spune si Broscutsa banii mi ofera facultatea de acolo, iar mai tarziu cand voi avea uin serviciu bun care sa aiba un salriu mare pot returna banii.eu nu am deci probleme cu cazarea. da, recunosc ca totul este foarte scump acolo, totusi viata trebuie sa recunoastem ca e mai buna si daca dorim asta trebuie sa luptam. dar cam astea ar fi si motievele mele:faptul ca nu voi putea venii asa des in tara si nu voi avea prieteni, etc...

| Amrita a răspuns:

Eu asta intentionez sa fac dupa terminarea liceului.Chiar imi doresc sa plec din tara dar m-am gandit si la familie, prieteni, bineinteles.Totusi.la cate am auzit. acolo chiar se merita sa faci facultatea. La cateva facultati poti primi bursa, iar tu va trebui sa te ocupi doar de locul unde vei sta si de mancare, haine etc...Si apoi, daca dupa terminarea facultatii vei avea un sericiu bun si vei fi bine platit le vei retunra niste bani. iar daca nu, atunci nu le mai datrezi nimic.
Mie mi se pare ok sa pleci in Anglia.happy

| LaMisto a răspuns:

Eu sunt plecata din tara...si sunt in ultimul an de liceu, sincer? nu se compara scoala din romania cu cea din strinatate. urat de tot! pe langa cele 6 7 ore pe care le faci la scoala mai ai si ore suplimentare seara vreo 3 4 ore pe care le platesti, pentru ca oricum la scoala nu faci nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acolo se invata foarte bine toti se inteleg si nu se cearta