| SobolanLaBOT a întrebat:

Ce parere aveti de generatia asta si cum credeti ca o sa fie urmatoarea?

5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Simt ca nu am aproape nimic in comun cu generatia actuala, desi am si eu 19 ani. Mi se pare ca situatia se agraveaza din ce in ce mai mult si ca majoritatea nu mai are un comportament si niste preocupari potrivite varstei. Am observat ca exista o graba in a face totul, cat mai repede, pentru a nu ramane ultimul care nu este in rand cu ceilalti. Se pune accentul 90% pe aspectul material, este prezent efectul de turma, iar activitatile care predomina in randul adolescentilor mi se par din ce in ce mai superficiale si lipsite de sens. Nu zic ca nu e normal si specific adolescentei sa experimentezi, sa incerci lucruri iesite din comun si asa mai departe, dar din punctul meu de vedere se exagereaza, iar lucrurile care erau considerate inainte iesite din comun sunt acum privite ca banale. Pot continua la nesfarsit lista. Nici nu vreau sa ma gandesc cum vor arata generatiile care vor urma, dar in niciun caz nu cred ca va exista o schimbare in bine.

| Villy0po a răspuns:

Se pun din ce in ce mai putin pret pe lucrurile spirituale, sufletesti, trairile si nu lucrurile materiale. Generatia asta este superficiala! Copii se cred mai mult decat sunt si ia peste picior adulti, batrani, profesori. Situatia asta merge... in jos! Sunt multe de spus, prea putine lucruri de bine. Sa ai o zi buna!

| atanmuk a răspuns:

Plina de figuri si fite, care se cred superiori daca au o haina sau o pereche de papuci de firma. Adolescenti care isi bat joc unii de altii, nu se mai pun in calcul, vorbele care le scot pe gura. Care au uitat de bunele maniere si scopul lor pe pamant.

Apache
| Apache a răspuns:

Fiecare generatie devine tot mai liberala...dar si mai ignoranta.

Nu poti sa spui ca va fi mai rea sau mai buna.
Stii cum se spune...fiecare generatie e mai tampita decat cea dinainte.
Dar mai degraba este o bariera de gandire...

Bunicii nostri nu gandesc ca noi, noi nu o sa gandim ca si copii sau nepotii nostri.
Si asta deoarece am crescut in medii/vremuri diferite.

Generatia actuala e mai lenesa, mai ignoranta, mai nepasatoare...dar in acelasi mai putin rasista, homofoba, cu acces la informatie mult mai usor.

eh, sunt bune si rele.Asa o sa fie mereu

| MarianWLF a răspuns:

Pai generatia veche a fost in regula, oameni buni cu obraz, generatia actuala care ma include si pe mine, o cam ia in jos multa nesimtire si de la copii de 9-10 ani care nu au respect pentru cei invarsta, generatia urmatoare dupa parerea mea va fi mai teroare ca asta, cred ca o sa ajungem sa mergem pe strada cu frica ca ne da cineva in cap, masoneria a stiut bine sa influenteze oamenii, sa-i faca sa se simta bine cand fac rau, mda in viitor chiar va fi mai rau.