| Animeforlifee9921 a întrebat:

Ce parere aveti de persoanele alea care te judeca dupa stilul vestimentar/gusturile muzicale/serialele care iti plac?
Eu una nu ii inteleg deloc,daca nu iti place un anumit gen de muzica,mai bine tine pentru tine,nu te lua de respectiva/respectivul care asculta acel gen.
Aseara stateam pe Tiktok si am dat de un tiktok cu o fata care spunea ca s-a apucat sa asculte rock,iar un baiat in comentarii i-a spus "unfollow". De ce,ma intreb? Doar pentru ca el considera rock-ul muzica de satanisti?
Imi aduc aminte cand a luat foc clubul Colectiv, iar multi spuneau chestii de genu: "si-o meritau, daca ascultau muzica lui Satan in loc sa mearga la biserica". Acei oameni care au murit au fost nevinovati, sunt sigura ca nu asta si-au dorit si imi pare foarte rau pentru ei.
Acum 2 zile,m-am apucat de serialul Dahmer,iar aseara mi-am pus o notita pe Instagram cu serialul,si pentru ca nu am stiut ca se distribuie la toti prietenii, m-am trezit cu un mesaj asa de hate oarecum de la sora mea pe motiv ca "ce Dahmer ma?"
Acum eu nu am nimic impotriva cu persoanele de genul, dar mai bine tine frate pentru tine, nu ii mai sari in cap persoanei respective.
Voi ce credeti?

8 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Daca ai pus ca te-ai uitat la Dahmer,nu inseamna neaparat ca iti si place,tu doar ai pus ca te uiti, e vina lor ca interpreteaza aiurea.
Oricum, gusturile nu se discuta, asta e de cand lumea, fiecare face ce ii place, asculta ce ii place, se uita la ce filme sau seriale vrea, nu trebuie sa ne placa tuturor aceleași lucruri. Cei care judeca dupa lucrurile astea sunt foarte limitați in gandire si problema e la ei, nu la tine.
Daca te mai critica pentru gusturile tale spune-le pur si simplu sa isi vada de treaba lor, ca fiecare face ce ii place, nu trebuie sa iți bage pe gat filmele la care se uita ei sau muzica pe care o asculta ei.

| Animeforlifee9921 explică (pentru Madaxo97):

Daca ma uit, inseamna ca imi place serialul. Ai dreptate, nu ar mai trebui sa isi mai dea ei cu parerea despre la ce imi place mie sa ma uit.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Corect. Si mie mi-a plăcut povestea lui Jeffrey Dahmer apropo, happy merită văzut

| BlueSky14 a răspuns:

Sincer, si eu mi-am luat mult hate ca ascult alt gen de muzica si ca am alt stil vestimentar. Ascult mai mult krushclub. Din toti artistii care fac muzica de genul, mie mi s-a pus pata pe unul. El a fact o melodie prin ianuarie sau martie cu o fata(mai mult femeie) care este tr@ns(practic din nastere este barbat). Si baiatul asta cu fata asta au fost o perioada impreuna. Si o colega de la scoala imi tot spunea cand mai aveam ora libera si aveam voie sa facem ce vrem(eu ascultam muzica) ea imi spunea: "Ce faci ma? Iar asculti muzica de g@y?" -_-
Ma simteam asa ciudat cand imi spunea asta. Cu fata respectiva nu am nici un fel de problema, doar ca ma mai enerveaza pe mine cateodata. Suntem cum ar veni prietene pe jumatate.
Mai am inca o prietena (ne cunoastem de la bloc) care nici ei nu ii place, dar macar nu da hate. Adica ea imi zice: "Vai doamne ce cute e cantaretul asta al tau!", dar nu ii place genul meu de muzica(ea asculta k-pop).
Stilul vestimentar cred ca mi-am luat hate(fara sa stiu). Stiu ca imi iau hate de la mama ca mie mi se pune pata pe cateva tricouri care imi plac mie( din acelea largi happy ) si port aceeasi pereche de pantaloni evazati (nu ca nu am bani sau ca nu mai am alti pantaloni, doar ca imi plac mie foarte mult). Si ea imi spune mereu: " Doamne! Este vara si tu tot panatlonii astia ii porti pe caldurile astea?!" sau "Da' tu alte tricouri nu ai? Ai atatea haine frumoase si tu nu le porti!". Hainele acelea sunt mai girly... si nu sunt genul meu... :/
Incerc sa nu bag in seama anumite persoane, iar pe mama incerc sa o impac cu faptul ca imi place genul meu(sau cum spune ea stil de rocker).
P.S. Scuze ca am scris atat de mult! :')

| Animeforlifee9921 explică (pentru BlueSky14):

Nici mie nu imi place stilul girly, sunt tomboy.

| BlueSky14 a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Stiu happy Ti-am raspuns acum cateva luni la intrebarea ta cu stilul vestimentar. happy

| Animeforlifee9921 explică (pentru BlueSky14):

Daa,imi aduc aminte.

| ghost0 a răspuns:

Nu stiu, mie imi place orice gen de muzica si ascult orice
(rock, manele, trap, emo-rap, drill, clasic etc...). In viata exista persoane care actioneaza doar din perspectiva lor si sunt de parere ca actiunea in cauza nu este eronata, ci detine un status absolut corect. Acest lucru este complet gresit, deoarece nu exista o modalitate de a dovedi acest lucru, intrucat nici acea modalitate nu detine o dovada cum ca este corecta si justificata sau contrariul, gresita si nejustificata.
Mai pe scurt: cand vine vorba de gusturile personale, atata timp cand nu sunt folosite in scop rau sau impotriva legii, nu trebuie criticate sau judecate. : )