| yumary a întrebat:

Ce parere aveti despre cainii maidanezii?
Dar despre copilul acela care a fost omorat de ei?

Parerea mea este ca ar merita e eutanasiati.
Cati oamenii trebuie sa mai moara pentru a rezolva problema?

Da, iubesc animalele dar asa ceva nu e posibil
Familia e distrusa sad
Am animale acasa, 3 cateii si ii iubesc dar nu sunt de acord ca oamenii sa ii arunce pe strada iar, cainii sa ajunga sa omoare oamenii sad
Condoleante familiei!
Era un baietel superb sad

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Au fost destule cazuri si totusi cate o sa mai fie nu stiu.Sunt pareri impartite la acest subiect.Un sondaj realitatea spune ca cei mai multi cititori vor eutanasierea cainilor.
Unii spun ca au dreptul la viata fie ca-s animale:
Oameni buni, cred ca ati inteles gresit conceptul de viata. VIATA este nepretuita, fie ea a unui om sau a unui animal. Este vina noasta, a oamenilor, pentru situatia animalelor comunitare; daca am fi fost persoane responsabile si ne-am fi sterilizat animalele de companie si nu le-am fi abandonat pe campuri, acum stazile ar fi lipsite de animale fara stapan. Incercati macar pentru o secunda sa empatizati cu aceste suflete; si ele simt durerea asa cum o simtim noi, tristetea, foamea, frigul etc. Dreptul la viata apartine fiecarei fiinte, chiar celor necuvantatoare. Pentru ca suntem mai puternici si mai inteligenti decat animalele ar trebui sa gasim o solutie avantajoasa atat pentru oameni cat pentru animale. Sa ne folosim puterea cu scopul de a le curma viata este un act criminal. De ce nu omoram si oamenii care iau viata alor oamneni? sunt mai multi decat cainii care au omorat oameni si pentru ei platim pentru a fi tinuti in penitenciare. Cu o informare adecvata a populatiei si cu un program bine elaborat de sterilizare am rezolva problema animalelor fara stapan. Cetatenii Romaniei ar trebui sa se responsabilizeze nu sa isi murdareasca mainile de sange. Ar trebui sa oferim un model educational tinerilor, nu unul criminal pentru rezolvarea problemelor!
sau pare ca s-a creat o coalitie impotriva animalelor fara stapan care a gasit deja solutia: sa le omoram pe toate! Si tot aceasta coalitie a gasit si vinovatii: iubitorii de animale! Da! Iubitorii de animale sunt de vina pentru ca au suflet si, induiosati de soarta acestor fiinte oropsite, le hranesc, le improvizeaza adaposturi si incearca sa le protejeze pe cat posibil! Iubitorii de animale sunt de vina pentru ca nu le pot lua pe toate acasa! Si ONG-urile sunt de vina, pentru ca in toti acesti ani de cand ne confruntam cu aceasta problema a cainilor fara stapan, sunt singurele care au incercat sa faca ceva, chiar daca se pare ca s-au luptat cu morile de vant! Ceea ce s-a intamplat este o tragedie, nu neaga nimeni asta, si nu este primul incident de acest fel. Clar trebuie gasita o solutie... dar de ce eutanasierea? V-ati intrebat macar cum de s-a ajuns in aceasta situatie? Cum de s-a ajuns ca un caine, care se stie ca este cel mai bun prieten al omului, sa atace si sa ucida? Raspunsul este unul singur, fie ca vreti sa il acceptati, fie ca nu: agresivitatea acestor caini este provocata de relele tratamente le care au fost supusi, de numeroasele cruzimi pe care au fost nevoiti sa le indure zi dupa zi. Vinovatii sunteti voi, dragi non-iubitori de animale, pentru ca le luati de langa mamele lor inca de cand sunt puiuti, le aruncati in strada, pentru ca apoi sa le huliti, sa le blamati si sa le torturati. Exista desigur si o scuza: sunteti oameni si asta va da dreptul sa alegeti o soarta crunta pentru ele! Si apoi sunteti oripilati ca ataca! Pai ataca, da, pentru ca inca de mici au fost nevoiti sa se apere de oameni, au invatat ca oamenii nu le sunt prieteni, ci dusmani! Cata ignoranta, falsitate, cruzime si rautate, toate la un loc!
Unii-s de acord:
Realitatea este ca singurul lucru pe care il pot face autoritatile romane in privinta acestor caini este sa ii eutanasieze. Toate celelalte variante nu functioneaza. Pentru iubitorii de animale: daca iubiti cu adevarat acesti caini, trebuie sa vi-i asumati pana la capat, luandu-i acasa. A-i hrani pe la coltul blocului cu resturi alimentare (care altminteri ar fi aruncate la gunoi) si a striga in gura mare ca esti mare iubitor de animale este, in opinia mea, o dovada de mare fatarnicie. Ia cainele in casa si ai grija de el pana la capat. Sunt absolut convinsa ca cei mai multi dintre noi nu mai vrem sa vedem caini pe strada.
Uita-te si ti la comentarii:
https://www.google.ro/......https?/url

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Sunt o iubitoare de animale, dar totusi cati oameni sa mai moara.
Si a cui ii vina? A noastra fireste ca doar n-o sa invinotim un animal care nici macar nu gandeste care doar isi apara teritoriul.Doamne! Iti dai seama ce durere au parintii lui? Si cat s-a bucurat acel copil de darul lui Dumnezeu, anume viata, aaa doar 4 anisori...Saracii parintii\rude! Saracii cei care patesc la fel! Sacaca tara Romania! Iubitor de animale daca esti de ce sa-i lasi pe strada, de ce sa nu fii un stapan adevarat si daca nu-l mai vrei, sa-l duci la un adapost.