| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre conceptul : "Te-ai nascut original, nu muri o copie"?

Răspuns Câştigător
| inna a răspuns:

Eu cred ca oricat te-ai stradui pe parcursul vietii tale sa copiezi o persoana, sa incerci sa-i reproduci fiecare gest tinuta, nu ai cum sa reusesti desi ti-ai dori, eu inteleg prin original in contextul tau, a fi unic...fiecare persoana este unica, diferita asa cum sunt cinci degete la mana si nici unul nu seama cu celalalt.Fiecare om are ceva special, un talent doar ca trebuie descoperit si exploatat cum trebuie...nu trebuie sa-ti petreci viata in umbra cuiva, sa crezi ca nu esti in stare. El poate, eu de ce nu as putea?

19 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

De ce sa ma injosesc eu copiind pe altcineva?raised eyebrows

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Tu, sunt de acord sa filosofez pe tema "ne naştem omaneni sau devenim oameni"... dar chestia asta mi se pare trasă rau de păr...

| elena a răspuns:

"Originalul" cui? Iar mort, oare a cui copie trebuie sa fiu? Nu, nu ai dreptate, ne nastem normali, chiar originali, iar pe timpul vietii devenim anosti si murim ca si o copie, fara sa respectam vreun concept!

| elena a răspuns:

"maryus" esti rau, mie intrebarea chiar mi-a dat de gandit...am citit, am recitit, abia am dat un raspuns...crezi ca a invatat-o cineva sa puna asa o intrebare?

cami
| cami a răspuns:

Fiecare suntem unici in felul nostru.

| JackieSue a răspuns:

Pai fiecare are modul lui de a face lucrurile de la nastere si pana cand iti apare cineva in cale si ti se pare ca e mai interesant stilul lui de a fi de cat al tau si asa incepi sa copiezi...

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Te nasti "nepoluat". Copie devii oricum pentru ca nu toti putem fi Einstein si daca am deveni, deja tot copie ne numim. Cred ca important este sa nu fii plin de prejudecati si sa ai un punct de vedere personal bine pus la punct. Evident, bazat pe realitate, nu pe abstract.

Răspuns utilizator avertizat
| cutza a răspuns:

Fii tu o personalitate unica in adevaratul sens al cuvintului si nu o timpita copie pe care le vezi cu sutele pe strada!

| KaTaLyN a răspuns:

Asta e o tampenie pe care o folosesc unele fete fitoase pe mess la status laughing) deci nu`ti mai bate capu cu prostii d`astea.In niciun caz nu e un conceptwinking

| KaTaLyN a răspuns:

Poi da "elena" probabil are colege d`astea cu fite in clasa si de acolo si dilema eiwinking De cand si pana cand "te`ai nascut orginal, nu muri o copie" este un concept thinking Ar fi fost culmea ca pe urma sa zica intrebarea nr 2: "Dar ce parere aveti de conceptul Copia nu are valoare?" raised eyebrows hai mai elena fii seriosa. Sunt lucruri mult mai important la care sa te gandesti indelung decat. Si daca te gandesti bine, sa-ti fac pe plac si sa te si lamuresc...fiecare este unic pe pamant.prin ADN. Deci din moment ce t`ai nascut esti original prin prisma ADN-ului tau si tot asa o sa si mori, pentru ca nu poti copia ADN`ul altcuiva.problem solvedwinking

| turtl3 a răspuns:

Prefer: "Te-ai nascut original, nu muri."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Este foarte adevărat, noi suntem unici dar mai copiem și pe alții, cea ce nu este nevoie.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca acest concept se refera la faptul' ca fiecare dintre noi trebuie sa ne folosim de talentu' nostru, sa vedem partea buna a lucrurilor si sa nu copiem pe nimeni, indiferent de ce subiect ne legam. Trebuie sa fim precum niste culori, care nu sunt identice. Chiar si parerile noastre despre acest concept sunt diferite, asa ca nu trebuie sa fim identici. Iar cand vine vorba de:,, a fi identic" nu ne referim ne-aparat la felul de a fi, ci si la felul cum gandim, dar, in concluzie, eu cred ca acest concept inseamna sa nu copiezi pe nimeni, fi tu insuti si incearca sa te folosesti de ideile tale...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este imposibil sa mori o copie a cuiva.
La nastere toti suntem la fel. fara logica fara gandire.la fel ca niste animale dar cu un potentzial mai mare, iar pe parcursul vietii influenta anumitor factori asupra noasta ne determina sa ne diferentiem sa devenim unicati atunci cand murim.

| andruska a răspuns:

Srry ca am scris de 2 ori... sunt noua pe aici si nu am stiut ca s-a trimis

| andruska a răspuns:

Cred ca vrea sa sublinieze ca in viata trebuie sa fim noi insine si sa nu copiem pe nimeni

| andruska a răspuns:

Hmmhappy cred ca subliniaza ca nu trebuie sa copiem pe nimeni. sa fim noi insinehappy

| motocanicoletaelena a răspuns:

"te-ai nascut original, nu muri o copie" thinking hmm ...pai are mai multe intelesuri. Poate face referire la operatiile estetice...prin care "lumea" copiaza anumite vedete; o fac din prostie banuiesc, dar nu e treaba mea; sau la comportament, repet are mai multe intelesuri, dar parerea mea e ca trebuie sa fim originali, mai ales in ziua de astazi