| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre copii(adolescentii) care stau cu bunicii? Devin niste panarame?

Răspuns Câştigător
| ardillabicolor a răspuns:

Depinde cum sunt bunicii...Sunt cazuri de adolescenti care stau cu bunicii iar acestia nu ii pot stapani si ajung cum ajung. Sau se poate si altfel.Eu de exemplu am o colega care sta cu bunica iar aceasta e super exigenta, de aceea invata bine si are cat de cat bun simt. Sunt cazuri si cazuriwinking

8 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Buna! la mine in scoala sunt destule de astfel de cazurihee hee majoritatea cred ca asa se intampla pentru ca bunicii ori nu mai sunt in stare sa stea dupa fundul lor sh sa le acopere greselile ori nu le pasa. dar difera pentru ca sunt sh copii buni care ii vad pe bunici ca pe parinti sh le sunt recunoscatori ca i-au crescuthappy

| monyk a răspuns:

Buna, hey si eu locuiesc cu bunicii, sunt panarama? Eu una nu cred asta, dar cine stiehee hee...nu acum serios, daca stau cu bunici nu inseamna ca devin niste panarame.IN primul rand pentru ca unii bunici sunt mai ceva ca parintii si are grija de ei, cum a fost si in cazul meu;
am locuit cu bunicii mei de mica pentru ca parintii mei au divortat si am preferat sa raman cu bunicii si ei s-au recasatorit, dsi ii vizitez, ma ajuta financiar si tin legatura cu ei, bunicii au fost practic parintii mei si mi-au dat(zic eu)o educatie foarte buna, nu m-au lasat sa umblu aiurea, nu ma lasa la discoteca sau sa dorm noaptea in alta parte, ma tin de scoala, am tot ce imi trebuie, mi-au acordat libertate dar nici chiar asa incat sa ajung sa fac cine stie ce, au fost si stricti cand a fost cazul. DAca stai cu parintii nu inseamna ca nu poti deveni o `panarama`.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! uni devin alti nu depinde si de felul lor de a fi daca sunt mai blastamati si bunici ai scapa de sub friu din primda saptaman fi sigura ca da dar daca esti si bine educat de catre bunici care se ocupa de tine si isi fac timb o fie totul ok

| Alina_9354 a răspuns:

Am pus intrebarea asta pentru ca si eu stau cu bunica si multi din jurul meu cred ca pot face ce vreau si cine stie ce fac! Bunica mea e foarte severa, nu ma lasa sa ies afara decat foarte putin si numai ziua, la discoteca nu am fost niciodata desi am 17 ani, sunt intr-o cls buna(cea mai buna din oras) adica ma tin si de invatat. Au mai multa libertate cei care spun despre mine ca fac de vreau si nu inteleg dc gandesc asa! Parintii mei sunt plecati in alta tara, iar bunica mea considera ca are o raspundere foarte mare si cateodata si ea imi spune ca,, cine stie ce fac eu cand ma duc pe afara,, iar cuvintele astea chiar ma dor! Ce as putea sa fac afara in timpu zilei? Nu stiu cum sa-i mai explic ca nu trebuie sa-si faca probleme si nu stiu cum sa le arat celorlalti ca nu e chiar asa cum cred ei...

| Daiana90 a răspuns:

Nu.depinde de caracterul copiilor, si de autoritatea bunicilor. Daca ei le permit orice, pot deveni mai rebeli vazand ca au atata libertate si ajung mai rau.Depinde de ei si de educatiewinking

| Közmyn17 a răspuns:

Depinde...In clasa mea din generala era o astfel de fata care a devenit parashuta liceului in cara invatam. Da' sunt si copii care stiu intr-adevar sa isi vada interesul si sa devina niste"oameni" in adevaratul sens al cuvantului.

| Caia a răspuns:

Bunica ta e foarte grijulie, dar ce e prea mult strica.Stiind ca esti la o varsta a adolescentei vrea sa te formeze intr-o persoana buna in ciuda intamplarilor din ziua de azi.Ai putea discuta cu familia( mama, tata, bunica si tu la telefon) in care sa le zici ca ti-ar trebui putina libertate, intimitate(si ce mai doresti tu). Daca ei te stiu ca pe o fata cuminte si constiincioasa vor avea incredere in tinewinking

| blaksoul12 a răspuns:

Unii da altii nu.Eu cunosc destui si le lipseste afectiunea parintilor. E dureros doar sa-i vezisad