| flavius01 a întrebat:

Ce parere aveti despre homosexualitate? Sunteti de acord cu spusele Bisericii care ii arata cu degetul pe homosexuali? Nu stiu voi, dar, in opinia mea, a fi homosexual nu vad de ce este vazut ca pe o tragedie. Nu inteleg de ce incapataneaza unele persoane in a le face viata imposibila si, nu numai atat, ci ii batjocoresc la fiecare pas. Nu vad rostul! Cu ce te deranjeaza pe tine orientarea sexuala a acelui om? Te crezi cumva mai bun decat el doar pentru ca esti heterosexual? Chiar nu pot sa pricep aceasta gandire. Eu inteleg ca nu toti sunt asa deschisi, dar deja vorbim de toleranta si de acceptarea faptului ca nu toti oamenii sunt la fel. Ori o persoana homosexuala poate sa fie de 10 ori mai buna decat una heterosexuala si repet, nu vad motivul pentru care toti ii arata cu degetul. La urma urmei, ei isi traiesc viata asa cum le place lor in timp ce altii si-o risipesc incercand sa-si bata joc de ei. Voi ce parere aveti?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atata timp cat nu ma deranjeaza, n-am probleme. Daca fac demonstratii si festivaluri si dupa aia spun ca ei sunt credinciosi ar trebui suprimati. Citeste in Biblie de ce au fost distruse Sodoma si Gomora.

| thegatekeeper a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Nici eu nu vad nimic gresit sau imoral in asta, fiindca nu este nimic gresit sa fii atras de o persoana de acelasi sex, tot 'atractie', 'dragoste' sau cum vrei sa o numesti este si aceea, la fel de okay ca cea dintre doua persoane de sex opus. Din pacate insa, nu cred ca oamenii o sa invete sa accepte lucrurile de genul acesta, carora lor li se par iesite din comun si chiar gresite, ciudate sau imorale, ci mai trebuie sa treaca o perioada lunga de timp, cu atat mai mult la noi. Fiindca majoritatea se ocupa doar de a pun etichete si de a cataloga si judeca orice si pe oricine, fara macar sa incerce sa inteleaga care e treaba cu adevarat in chestiunea respectiva. Oricum, dupa cum am mai spus, nu e nimic anormal in asta sau gresit si chiar daca persoanele acestea se confrunta destul de des cu comentariile ignorante ale unora, nu ar trebui sa le dea importanta, chiar daca poate fi intr-adevar dificil uneori.

| pcris a răspuns:

Singura problema este ca atractia sexuala catre sexul opus este un instinct natural normal necesar perpetuarii speciei la toate fiintele. Deasemeni este normal sa nu ai atractie sexuala fata de acelasi sex ci una de concurenta in ce priveste sexul opus. Deci heterosexualitatea este ceva normal iar homosexualitatea este o anomalie fara sens si finalitate sau un consum inutil de energie. happy