| VulpeaDinUmbra a întrebat:

Ce parere aveti voi de temperaturile astea prea mari vara care fac in asa fel incat sa nu poti sa stai afara la cat de cald e, sunt niste temperaturi anormale sau sunt absolut normale si astfel de temperaturi chiar daca e asa de cald? Cum vedeti voi treaba asta?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este vara si este perfect normal sa fie cald si foarte cald, fiind asa a fost din totdeauna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ne a plăcut să distrugem natura acum suportam

| lpavel a răspuns:

30-33 de grade e absolut normal pe timp de vara, ce este peste e putin peste normal dar asta e, e vara nu iarna, vara a fost cald mereu de cand e lumea, doar cei crescuti intre 4 pereti si nu au fost lasati sa iasa lor se pare anormal!

| VulpeaDinUmbra explică (pentru lpavel):

Daca nu as transpira asa rau nu m ar deranja atat de tare dar prea rau transpir cand sunt asa de mari calduri, chiar foarte rau deci... Inseamna ca am o problema si pot scapa de ea doar daca ma duc la doctor sau nu am ce sa fac ca sa nu mai transpir atat de rau pentru ca asa e corpul meu si nu il pot schimba?

| lpavel a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Pai nu prea poti face nimic sa nu transpiri dar ca sa nu se simta transpiratia de sub brat foloseste deodorante stick, sunt foarte eficiente!

| Furnicuta000 a răspuns:

Stiu ca o sa vina relian sa spuna ca asa a fost mereu si ca noi doar avem impresia ca e din ce in ce mai cald de la an la an, dar eu chiar cred ca e din ce in ce mai cald. Parca anii trecuti era mai usor de suportat, mai venea cate un nor, cate o ploaie, un vant ceva. Anul asta ne-a luat din plin cu canicula in aprilie daca va mai aduceti aminte. Nici iarna nu a fost ce trebuia sa fie, a fost destul de blanda. Nu vedeti ca astia au anuntat cod portocaliu si chiar rosu in multe zone din tara ZILNIC? Si nici nu a inceput bine vara. Eu mi-am pus aer conditionat acum pentru ca am ajuns la punctul in care chiar nu s-a mai putut. Preconizez ca si prin noiembrie o sa stam in tricou afara

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Furnicuta000):

Se poate sa fie incalzirea globala sau? Ce crezi tu? De ce se intampla de astea acum?

| LisaJulie a răspuns:

Sunt puțin mai ridicate dar totuși cea mai călduroasă vara a fost prin anii 50 unde s-a înregistrat undeva temperatura de 44 de grade

| Madaxo97 a răspuns:

Sunt oarecum normale, puțin de tot mai ridicate decât în ultimii 20 ani, vara este normal sa fie cald, temperaturi de 40 grade sau mai mult câteodată, ne-am obișnuit noi cu confortul prea mult, in alți ani oamenii lucrau la câmp pe temperaturi mari si nu se mai plângeau. Sunt temperaturi ok, vara nu-i ca iarna, normal ca e cald.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Madaxo97):

Daca nu as transpira prea rau nu m as plange asa tare dae chiar transpir pe asa calduri... In ultimul hal... Se poate face ceva sau toata viata mea voi transpira asa rau pe asemenea calduri?

| Madaxo97 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Toată lumea transpira, sunt soluții sa te răcorești, mergi la o piscină, bei băuturi reci, cu gheață, aer condiționat, ventilatoare, eviți ieșitul la soare, trebuie sa te ferești de căldură ca sa nu mai transpiri, nu ai ce sa faci. Transpirația e un proces normal și sănătos al organismului, nu poți opri transpirația si nici nu trebuie.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Madaxo97):

Pai nu sa opresti dar nici sa transpiri atat de tare incat sa te supere. Ca pe mine ma cam supara felul in care transpir. Se poate face ceva atunci ca sa nu mai transpir chiar asa tare?