| nothingselsematters a întrebat:

Ce pot iesi dupa ce termin facultatea de istorie? In afara de profesor...

Răspuns Câştigător
| Dandelion7 a răspuns:

Presupun ca daca te-ai inscris la facultatea de istorie ( sau ai de gand ) ti-a placut inca din cls. primare foarte mult istoria. Daca iti place cu adevarat, nu te-ar deranja sa-ti impartasesti pasiunea find profesor, cu exceptia salariului. Deci daca termini facultatea de istorie poti urma multe meserii de succes : arheolog, om de stiinta, cercetator, laureat alpremiului nobel etc., merita. Si prof la o academie privata, in cazul in care te-ai descurca cu studentii... Daca iti place istoria te sfatuiesc sa iti dai si masteratul si doctoratul, asa ca, daca esti bun, pe la sfarsitul doctoratului vei fi deja cautat, si cred c-ar fi placut, ca arheolog, sa calatoresti prin toate locurile istorice. Oricum sa nu renunti la istorie daca-ti place.Bafta!

4 răspunsuri:
| Mirunelu a răspuns:

Absolventii facultătii de istorie isi vor putea desfăsura activitatea în :
- Învătământ
- Cercetare
- Arhivistică (Arhivele nationale, judetene si centrale)
- Muzeologie
- Arheologie
- Diplomatie
- Institutii de cultură
- Mass media
- Structuri ale partidelor politice si ale organizatiilor guvernamentale si nonguvernamentale

| Andru87 a răspuns:

Arheolog....cred.happy

| macsin a răspuns:

Cercetator gen arheolog cercetator in blazoane numismatica sau chiar o enciclopedie vie!

| Alexandru_Fluturu_1978 a răspuns:

In Romania nu se investește în Arheologie asa ca poti sa lucrezi doar ca voluntar pe banii tai.