| Ela_8933 a întrebat:

Ce pot sa fac ca sa nu mi se mai ingrase parul asa repede?

Răspuns Câştigător
| lavynika a răspuns:

Prinde-ti parul pe timpul noptii si clateste-te cu otet dizolvat in apa.La mine a functionatbig grin

5 răspunsuri:
| GnduriAlbe a răspuns:

Nu e ceva ce poţi face, dacă cauţi pe internet sau chiar dacă mergi la dermatolog o să-ţi dea diverse produse însă eficienţa lor lasă de dorit. Îţi recomand să iei mai multe tipuri de şampoane pentru păr gras. Dar ia sticluţe din alea mai mici şi verifică dacă e ok pentru tipul tău de păr. Putem avea aceiaşi problemă dar la mine să funcţioneze un tip de şampon şi la tine nu, înţelegi? Încearcă, atât te pot sfătui, sau ia şampoane pentru uz frecvent te poţi spăla şi o dată la două zile, că nu afectează părul. Baftă!

| Elena1234456 a răspuns:

Nu mai folosi balsam si spala-te mai des.

| darkeyes a răspuns:

Iti recomand o masca pentru par gras, pe care o folosesc si eu din cand in cand:

Umed si lipicios la pipait, parul gras necesita spalarea frecventa pentru reducerea cantitatii de sebum. Daca parul gras iti da batai de cap, foloseste o masca din suc de lamaie(100 mg), galbenus de ou si brusture.Lamaia si brusturele intaresc firul de par si controleaza excesul de sebum.
O alta masca extrem de simpla si de eficienta pentru controlul sebumului in exces al parului gras este masca in argila-unul dintre cei mai eficienti absorbanti de sebum.Se amesteca pur si simplu doua lingurite de praf de argila cu apa cat cuprinde pentru a obtine o pasta de consistenta smantanei lichide.Se aplica pe scalp si se lasa sa actioneze timp de 15 minute.Nu se maseaza! Parul trebuie clatit apoi bine si spalat cu sampon.

Parul gras

De regula, tenului gras ii corespunde un par gras. E des intalnit printre adolescente/adolescenti si necesita o ingrijire atenta.

Cum arata? Lucios cu tendinta de ingrasare rapida, parul gras arata bine numai o zi sau doua dupa spalare.Si asta pentru ca, din cauza excesului de sebum, firele se incarca destul de repede si atrag praful ca un magnet.De multe ori, acest tip de par are inca un minus:matreata.

Cum il ingrijesti? Obligatoriu foloseste un sampon pentru par gras, pentru ca are ingredienti ce actioneaza impotriva excesului de sebum si a matretei.Lasa`l sa actioneze 5 min.Sau,pentru indepartarea sebumului, fierbe mai multe frunze de menta intr-un pahar de apa, 15 minute, apoi adauga fiertura in sticla de sampon si agita bine. Spala-te pe cap la 2-3 zile, nu zilnic, pentru a nu declansa o secretie mai abundenta.Maseaza delicat, fara sa freci.Foloseste balsam doar pe varfuri, fara sa atingi scalpul.

| Sixx a răspuns:

Poi, depinde, cat de des te speli pe cap si cat de des il lasi desprins.
Cu cat te speli mai des pe cap, cu atat devine parul mai gras, si mai sensibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clateste`te cu apa rece dupa ce te speli pe cap. Foloseste fixativ pentru volum; stai cu capu`n jos si da`te cu fixativ pentru volum, atentie pentru volum nu pentru fixare.

Bafta`!:*