| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot sa sterg din computer pentru a nu mai fi plin lokal disk (Chappy?

12 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Pe partitia C ai sistemul de operare... Este indicat ca periodic sa dai un "disk clean up"... Aceasta optiune iti sterge fisierele inutile de pe calculator... cum ar fi paginile pe care ai intrat pe internet (care crede-ma ocupa mult spatiu), diferite foldere goale etc... Pe langa asta... Ceea ce ai pe desktop se stocheaza tot pe C... Sfatul meu este sa le pui pe alta partitie daca mai ai nevoie de ele... Pentru ca - pe langa faptul ca ocupa spatiu - le poti pierde foarte usor in cazul in care reinstalezi sistemul de operare... Cand instalezi sistemul de operare formatezi partitia C si pierzi toate datele... Ceea ce ai pe desktop, programele care le-ai instalat pe parcurs, ceea ce ai in folderele facute de windows cu "my music"/my pictures/ my document etc... Succes!

| Parintele a răspuns:

Nu confundati memoria cu spatiul de pe hard...In primul rand dezinstaleaza programele care nu-ti mai folosesc.pe desktop sa nu ai nimic, muzica, poze documente...nici in My documents sa nu ti nimic...muti totul in D.mai dai un clean up...si o defragmentare si se face loc.in C nu trebuie sa depozitezi nimic.

| Wtf9000 a răspuns:

Este un Folder acolo, WINDOWS scrie. Ocupa destul de mult, asa ca sterge-l pe ala.

| Cryss a răspuns:

Programele cae ti le-ai instalat si nu iti mai trebuie, sa le dezinstalezi happy, si asa imi amintesc ca si pe desktop daca ai multe chestii iti ocupa din memoria C thinking

| Cryss a răspuns:

Uita-te eventual daca nu ai la my documents, downloads sau la my pictures imagini si sa le muti in D happy. Eu am de exemplu, frostwire, programul de muzica si el in C in my documents, downloads imi salveaza muzica care o scot cu ajutorul lui happy. Nu stiu poate ai si tu ceva pe acolo ratacit, cautawinking.

| dinusinziana a răspuns:

Fisierele temporare (:C/program files/windows/temp) si programele pe care nu le folosesti.

| J7anine a răspuns:

Http://www.ccleaner.com/ eu pe asta il folosesc sa-mi faca singurel curatenie :)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A da sa nu uit, sa nu te iei dupa ce a spus GRIM ca e nasol mult daca stergi folderul WINDOWS.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de acord cu ce au spus ceilalti dar ai grija daca vrei sa-ti instalezi un program cum ar fi ccleaner sau orice alt program asemanator. Eu am instalat odata un program ca ccleaner si intr-adevar mi-a sters lucruri inutile din calculator, sau cred ca erau inutile, dar calculatorul in loc sa devina mai rapid a devenit lent si multe programe nu imi mai mergeau bine. Sfatul meu e sa ai grija cu astfel de programe ca nu se stie daca e adevarat ceea ce promit ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot sa sterg ntuser si ce ieste de fapt

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba grim nu trebuie sa boule asa

| Erkal_Er_2003 a răspuns:

Uite aici un tutorial cu subiectul tau https://www.youtube.com/watch?v=QvqUhy_uaPY
prezint un program care sterge fisierele
inutile de care nu ai nevoie si creste performanta calculatorului (boost)