| IceCreamDoll a întrebat:

Ce poti face cand nu te mai intelegi nici cu parintii, nici cu putinii prieteni pe care-i mai aveai si cand esti foarte aproape de o depresie urata? Va rog, in afara de mersul la psiholog pentru ca am mai fost, a fost fara rezultat. Eventual astept opiniile unora care trec prin ce trec si eu. Chiar nu mai stiu ce sa fac. Am incercat sa ma schimb, situatia nu s-a schimbat...

Răspuns Câştigător
| Anne006 a răspuns:

Pot spune ca am fost aproape in situatia ta. Stau numai cu un parinte si acum 2 ani aveam zilnic certuri cu acesta. Niciodata nu am fost sociabila, am fost mai mult timida si din cauza aceasta am avut maxim 2-3 prieteni la vremea respectiva.
Am fost si la pshiholog si sincer ma m-ai ajutat dar nu foarte mult. Incearca sa lasi trecutul la o parte si sa te deschizi unor oameni noi. Prietenii trebuie sa te inteleaga si sa te sprijine nu sa te certi cu ei. In cazul in care app ajungi intr-o depresie inseamna ca lucrurile au evoluat in rau.
Poate vei avea noroc si vei da peste oameni care iti vor ridica moralul, iar aceasta depresie va disparea. Cu parintii nu ai ce sa faci crede-ma, ei te-au crescut si au avut grija de tine... incearca sa le intelegi supararile si sa discuti deschis cu ei. Odata cu trecerea timpului probleme cu parintii vor disparea crede-ma big hug
Ai grija de tine!

4 răspunsuri:
| Ana94 a răspuns:

Eu pot spune că trec prin asta.Simt că nu am pe nimeni în viaţa reală care m-ar putea înţelege. Părinţii sunt prea ocupaţi, eu stau la bunici dar ei sunt prea bătrâni să mă înţeleagă şi aşa-zişii mei prieteni nu-s în stare de asta.Sunt prea ocupaţi să vorbească despre problemele lor iar pe mine nu mă ascultă poate pentru că nu mă ştiu prea vorbăreaţă dar asta nu înseamnă că nu am şi eu ceva de zis.Nu-ţi spun să mergi la psiholog că nu ştiu cum e.Eu urmează să merg acolo şi sper să dea rezultate.
În fine,tu (îţi zic ţie că poate tu ai să reuşeşti, eu încă mai încerc asta) în primul rând trebuie să te simţi TU bine în pielea ta dacă vrei să te simţi bine în preajma celorlalţi. Uită-te în oglindă şi încearcă să găseşti ceva ce-ţi place la tine şi repetă-ţi în gând (nu mereu, logic laughing) că eşti mulţumită de tine aşa cum eşti.În al doilea rând dacă auzi răutăţi despre tine din partea unora mai enervanţi nu pune la suflet. Dacă tu ajungi să fii mulţumită de tine însăţi răutăţile celorlalţi nu ar trebui să te afecteze.Plus că dacă te enervezi la ce-ţi zic ei,ei tot mai mult or să te enerveze că văd că te supără vorbele lor.În al treilea rând încearcă să ieşi mai mult în evidenţă, adică să fii mai comunicativă. Dacă cineva vorbeşte de ceva ce-ţi place intră şi tu în vorbă, fă-te auzită! happy
Baftă kiss

| Anne006 a răspuns:

Nu ma lasa sa-ti dau mesaj pe TPU k sunt junior... Cei care au dat cu ciocu sa zic asa nu au ce cauta langa tine. In primul rand trebuie ca u singura sa te ridici in picioare

| vldut a răspuns:

Incearca sa mai lasi de la tine sau stiu eu incearca sa comunici mai mult cu parinti tai explica-le ce te deranjeaza incearca sa i faci pe ei sa se schimbe pentru a te schimba si tu si cu prietenii nu le mai da atentie incearca sa nu mai pui tot la suflet

| Heker_Alex_1998 a răspuns:

Eu am facut scandal si a mers big grin