| Andreea1509 a întrebat:

Ce poti face impotriva stresului?

Răspuns Câştigător
| Dubstep33 a răspuns:

Hey :* Poate te ajut eu.
Nu exista o reteta unica pentru fiecare, pentru ca oamenii sunt diferiti si modalitatile de stres sunt diferite. Dar o sa-ti dau cateva variante sa scapi de streswinking
- exercitiile fizice - activitatea fizica realizata in mod constant reprezinta una din cele mai bune metode de a controla stresul. Mersul pe jos ar putea fi o modalitate potrivita pentru inceput.
- scrisul - atunci cand o persoana asterne pe hartie ce anume o deranjeaza se poate descarca si isi poate clarifica anumite aspecte.
exteriorizarea sentimentelor - nu e nimic in neregula daca cineva rade, plange, vorbeste sau isi exprima sentimentele atunci cand simte nevoia, mai ales daca interlocutorul este unul de incredere.
mici bucurii - cand intervine prea mult stres, poate fi de ajutor activitatea specifica unui hobby, munca de voluntariat, gesturi sau actiuni care ii ajuta pe alti oameni; toate acestea ar putea oferi satisfactie si eliberarea de stres. [Nu la toti laughing ]
- modalitati de relaxare - includ diferite exercitii de relaxare: exercitii de respiratie, de relaxare musculara, masaj, yoga, aromoterapie sau tai chi si qigong.
- ancorarea in prezent - concentrarea asupra prezentului este esentiala. In acest scop se va utiliza meditatia, tehnici de imagerie mentala, autohipnoza, ascultarea de muzica relaxanta, etc. Este foarte importanta pastrarea atitudinii pozitive si a optimismului. Rasul poate fi cel mai bun medicament.
Cam atat big grin Daca te-am ajutat, astept fundita big grin
Sa ai o seara buna!

4 răspunsuri:
| SuneteDeChitara a răspuns:

Incearca sa faci lucruri care te relaxeaza.

| TheDarkQeen13 a răspuns:

Sex, serios happywinking

| ღAngiießăă a răspuns:

Muzica, înotul, cititul...

| Cristina64 a răspuns:

Poti asculta melodia ta preferata sau orice muzica te relaxeaza sau sa te uiti la un film care iti placewinking